- Kategoria: Informator powiatowy
- admin
Nie dokarmiaj dzików- szkodzisz, nie pomagasz!
W związku z powtarzającymi się sygnałami od mieszkańców powiatu skarżyskiego, dotyczącymi wędrujących po ulicach i osiedlach naszego regionu dzików, zwracamy się z prośbą, aby nie dokarmiać tych zwierząt leśnych.
Działania takie powodują wzrost populacji dzików na terenach zurbanizowanych i mogą prowadzić do rozprzestrzeniania wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Zgodnie z §4 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 kwietnia 2024r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń - „na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakazuje się dokarmiania dzików”.
Dokarmianie dzików doprowadza do sytuacji, w której zwierzęta te zamiast poszukiwać pożywienia w swoim naturalnym środowisku pojawiają się na terenach zamieszkałych przez ludzi, niszcząc trawniki, przydomowe ogródki, a także, co w tym przypadku najważniejsze, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Życzliwe dokarmianie powoduje zmianę naturalnego zachowania dzika, który bardzo szybko się przyzwyczaja i woli łatwiejsze zdobywanie pożywienia, zamiast jego poszukiwania w lesie. Dziki są bardzo inteligentne - raz nauczone, mniej boją się ludzi i przyprowadzają potem w to miejsce swoje młode. Problemem są także resztki jedzenia, które są wyrzucane obok kontenerów lub z balkonów bloków mieszkalnych.
Aby wpłynąć na zmniejszenie możliwości pojawienia się dzików należy:
- szczelnie wiązać śmieci w workach
- każdorazowo zamykać pojemniki na odpady oraz altany śmietnikowe
- zabronione jest wyrzucanie odpadów żywnościowych na obrzeżach lasów i łąk
- niedopuszczalne jest rzucanie pożywienia dzikom, które pojawiły się w okolicy miejsca zamieszkania, z balkonu czy też przez płot.
W przypadku spotkania dzika należy zachować spokój, nie straszyć go ani nie płoszyć, gdyż atakowany może odpowiedzieć agresją. Najlepiej oddalić się nie zwracając na zwierzę uwagi.
Dokarmianie dzików/rzucanie resztek pożywienia podlega karze:
- 145. § 1 Kodeksu Wykroczeń - Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.
- 78 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt - Kto, nie stosuje się do nakazów, zakazów lub ograniczeń, wydanych na podstawie art. 48 ust. 3 lub art. 48a ust. 3 pkt 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
Autor: Jolanta Jagiełło
<<Opaski uciskowe - kiedy warto z nich korzystać?>>