Mamy nowy zarząd gminny OSP Bliżyn
Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Bliżynie odbył się w dniu 16 maja 2026 r. w świetlicy strażackiej w Nowym Odrowążku. Podsumowano minioną kadencję, wybrany został nowy zarząd i komisja rewizyjna na najbliższe pięć lat, wręczono medale i odznaczenia, nakreślony plany działań na najbliższe pięć lat.
Zjazd otworzył prezes ustępującego zarządu Mariusz Walachnia. – Miniona kadencja obfitowała w wiele znaczących wydarzeń związanych z funkcjonowanie ochotniczych straży pożarnych… W minionej kadencji jeszcze bardziej wzrosła rola jednostek OSP w systemie bezpieczeństwa publicznego, bowiem do szerokiej gamy zadań ochrony przeciwpożarowej, doszły zadania w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej... Na ostatnim zjeździe uznaliśmy, że najważniejszym zadaniem będzie odmłodzenie pojazdów – ratowniczych. I udało się! W minionej kadencji do naszych jednostek trafiły trzy nowe samochody, w tym dwa ratowniczo-gaśnicze – mówił wójt w wystąpieniu wprowadzającym, kreśląc zarazem wyzwania na najbliższe pięć lat. To: utrzymanie na wysokim poziomie wyposażenia jednostek, konieczność przyciągania młodych członków, odbudowa i utrzymanie młodzieżowych drużyn pożarniczych.
Na wniosek wójta, minutą ciszy uczczono pamięć tych druhów, którzy odeszli na wieczną służbę: Zbigniewa Bilskiego, Adriana Habę, Radosława Bułkę, Norberta Kwapisza, Mariana Ściegiennego, Jerzego i Wacława Zgrzebnickich oraz Zdzisława Żaka.
Wójt powitał też gości, którzy swą obecnością zaszczycili zjazd. Byli to: Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka Agata Wojtyszek, poseł Mariusz Gosek, dyrektor wykonawczy ZW ZOSP RP w Kielcach Paweł Górniak, komendant powiatowy PSP mł. bryg. Sławomir Wawrzak, dzielnicowi Emil Sadza i Katarzyna Erbill. Licznie przybyli radni rady gminy: przewodniczący Sławomir Młodawski, jego zastępca Damian Garbala oraz Katarzyna Cerdo-Lisowska, Aneta Smulczyńska, Zbigniew Domagała, Sławomir Ferencz, Krzysztof Ciuk i Mariusz Szcześniak. Obecny był sekretarz gminy Michał Jędrys i dyrektorzy szkół Grzegorz Jędrzejczyk i Henryk Żak.
Następnie wybrano przewodniczącego zjazdu w osobie Zdzisława Kuźduba, oraz sekretarza, którym został Zbigniew Domagała. Wyłonione również zostało prezydium zjazdu.
Po przyjęciu porządku obrad i regulaminu zjazdu, powołane zostały komisje zjazdowe w następującym składzie: komisja mandatowa - Paweł Bernatek, Justyna Jędrys i Piotr Dobrowolski; komisja wyborcza - Paweł Solarz, Wojciech Gołębiewski i Tomasz Kołek; komisja uchwał i wniosków – Bogusław Bąk, Ryszard Kopeć i Arkadiusz Lisowski.
Podniosłym momentem uroczystości była dekoracja zasłużonych członków i działaczy odznaczeniami i dyplomami. „Złotym Znakiem Związku” został uhonorowany Józef Nowak, właściciel firmy „Nofar”, a „Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza” Jan Sztab. Złotymi Medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” zostali odznaczeni: Michał Jędrys, Arkadiusz Lisowski i Dariusz Sitko, medalami srebrnymi Grzegorz Jędrzejczyk, Emil Sadza, Paweł Bernatek, Henryk Żak, Jacenty Kita, Kinga Durlik i Adrian Sitko, a brązowymi Sebastian Szaniec i Wiktor Ziomek. Odznaką „Wzorowy Strażak” odznaczono Patrycję Lisowską.
Okolicznościowym dyplomem za działania promujące bezpieczeństwo powszechne, w tym ochronę przeciwpożarową uhonorowani zostali wójt gminy Mariusz Walachnia i przewodniczący rady gminy Sławomir Młodawski. Na koniec tej części zjazdu, okolicznościowymi dyplomami z okazji dzisiejszego za podejmowany trud walki z pożarami i miejscowymi zagrożeniami, za działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Bliżyn i Powiatu Skarżyskiego zostają wyróżnione wszystkie jednostki OSP działające na terenie naszej gminy.
W dalszej części zjazdu zebrani wysłuchali wystąpień zaproszonych gości oraz sprawozdań z mijającej kadencji – zarządu przedłożonego przez Zdzisława Kuźduba i komisji rewizyjnej, które złożył Ryszard Kopeć. W sprawozdaniach pokazane zostało całe, bogate i zróżnicowane spektrum działań strażaków – ochotników, których aktualnie w gminie jest 197, w tym 165 członków czynnych (33 kobiety), 22 wspierających, 10 honorowych oraz 34 członków MDP. Funkcjonują oni w pięciu jednostkach dysponując 9 samochodami ratowniczo-gaśniczymi. W minionej kadencji na terenie gminy doszło łącznie do 625 zdarzeń,
A nasze jednostki uczestniczyły w sumie w 733 akcjach (także poza obszarem gminy), w tym: OSP Bliżyn – 522, OSP Sorbin – 101, OSP Mroczków – 108, OSP Nowy Odrowążek – 102. Na realizację zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej z budżetu gminy w ciągu pięciu lat wydatkowano kwotę 3.454.929,67zł.
Później przystąpiono do najważniejszego punktu zjazdu – wyboru nowego zarządu na kadencję 2026-2030. W wyniku głosowania i ukonstytuowania się nowe zarządu. Jego skład jest następujący: Mariusz Walachnia – prezes, Michał Jędrys – wiceprezes, Zdzisław Kuźdub – komendant gminny, Zbigniew Domagała – sekretarz, Krzysztof Krzepkowski – skarbnik, oraz członkowie: Kinga Durlik, Agnieszka Ołownia, Paweł Dymarczyk, Michał Mróz, Zbigniew Mączka, Piotr Dobrowolski, Paweł Solarz, Wiktor Ziomek, Arkadiusz Lisowski, Sebastian Szaniec, Tomasz Kołek, Dariusz Sitko. W skład komisji rewizyjnej weszli: Ryszard Kopeć – przewodniczący, Patrycja Lisowska – sekretarz oraz Jan Sztab, Wojciech Gołębiewski i Adrian Sitko. Nowo wybrany dziś Zarząd Oddziału Gminnego na swoim pierwszym posiedzeniu podjął także uchwałę w sprawie wyboru przedstawicieli do składu Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Skarżysku-Kamiennej.
Jacenty Kita






