- Kategoria: Komunikaty
- admin
Jak wybrać odpowiednią dla nas lokatę bankową?
Lokata bankowa to instrument finansowy, z którego chętnie korzystają klienci banków. Nie ma w tym nic dziwnego. To bezpieczny sposób na ulokowanie i pomnożenie kapitału. Popularność tego sposobu inwestowania sprawia, że na rynku jest wiele ofert lokat bankowych. Podpowiadamy zatem, jak wybrać najlepszą lokatę bankową.
Lokata bankowa – najważniejsze cechy
Lokata terminowa lub – inaczej mówiąc – depozyt bankowy to bezpieczny sposób lokowania środków finansowych. Bank przechowuje pieniądze przez określony umową czas, zaś klient w tym czasie nie może nimi dysponować. Po zakończeniu umowy następuje wypłata środków, powiększonych o naliczone odsetki (czyli zysk).
Od odsetek potrącany jest jednak tak zwany podatek Belki (wynoszący 19%), czyli podatek od wypracowanego zysku (niezależnie od jego wysokości). Lokaty bankowe mogą być zakładane na kilka miesięcy lub kilka lat, różnią się wysokością oprocentowania oraz jego formą (oprocentowanie stałe lub oprocentowanie zmienne).
Więcej informacji na temat lokat terminowych (i nie tylko) znajdziesz tutaj: lokatowy.pl. Zdobędziesz także przydatną wiedzę na temat innych usług finansowych (tutaj sprawdzisz, jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej: http://lokatowy.pl/jak-zrobic-przelew-z-karty-kredytowej/).
Najlepsze lokaty bankowe, czyli jakie?
Jak wspomnieliśmy – oferty lokat bankowych różnią się między sobą kilkoma aspektami. Najlepsza lokata bankowa to taka, która będzie w pełni odpowiadała twoim potrzebom i oczekiwaniom. Musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje cele finansowe, preferowany okres trwania lokaty czy też tolerancję na ryzyko (chodzi tu przede wszystkim o lokaty ze zmiennym oprocentowaniem).
Najważniejsze parametry lokat, jakie musisz przeanalizować, to:
-
* Oprocentowanie lokaty – oczywiście im wyższe oprocentowanie lokat, tym większy zysk inwestora. Niemniej wysokość oprocentowania wiąże się zazwyczaj z okresem trwania lokaty. Generalnie zyski z lokat długoterminowych są wyższe.
-
* Okres trwania lokaty – na rynku dostępne są lokaty, które trwają nawet tylko miesiąc. Jest to korzystne, jeżeli nie chcesz „zamrażać” środków na dłuższy czas. Takie krótkie lokaty mogą mieć korzystne oprocentowanie, ale zwykle mają także limit wpłacanej kwoty.
-
* Maksymalna kwota lokaty – w każdej ofercie lokaty terminowej znajdziesz informację o maksymalnej kwocie. Zazwyczaj najlepiej oprocentowane lokaty mają limit do 20 000 złotych. Jeżeli zależy ci na zdeponowaniu większej kwoty pieniędzy, to koniecznie musisz zwracać uwagę na ten parametr w ofertach.
-
* Kapitalizacja odsetek – najkorzystniejsze lokaty bankowe mają kilkukrotną kapitalizację. Takie oferty są jednak rzadkością. Najczęściej można spotkać lokaty z jednorazową kapitalizacją (na koniec trwania umowy).
-
* Skutki zerwania lokaty – musisz pamiętać, że po zawarciu umowy przekazujesz pieniądze do banku jako depozyt. Nie możesz więc nimi dysponować (przelewać na inne konto czy też wypłacać) przez określony czas. Niekiedy jest to kilka lat, podczas których twoje środki są „zamrożone”. Zdarza się, że musisz jednak zerwać taką umowę. Zwykle tracisz wówczas odsetki, ale na rynku dostępne są przyjazne oferty, dzięki którym zachowasz część zysków kapitałowych.
-
* Warunki dodatkowe – jeżeli po raz pierwszy zakładasz lokatę terminową, to warto szukać promocyjnych ofert. Najczęściej warunki dodatkowe korzystnych ofert lokat to właśnie wymóg bycia nowym klientem.
-
* Sposób zakładania lokaty – najwygodniej założyć lokatę bez wychodzenia z domu. Obecnie większość banków oferuje taką możliwość. Warto porównać również ten parametr.
Artykuł parnera