- Kategoria: Komunikaty
- admin
Czy warto decydować się na projekty domów z płaskim dachem? Plusy i minusy nowoczesnych konstrukcji dachowych.
Zadaszenie domu jednorodzinnego to wyjątkowo ważny element budynku nie tylko z praktycznego, ale również z estetycznego punktu widzenia. Pomimo że w krajobrazie polskim płaskie dachy na domach jednorodzinnych nie są najczęstsze, to warto rozważyć również taką konstrukcję wybierając projekty domów. Płaskie dachy wydają się mieć więcej plusów niż minusów i pasują idealnie do nowoczesnej architektury.
Dom przy Czekoladowej
Projekty domów z płaskim dachem – nowoczesne przełamanie tradycji.
Współcześnie inwestorzy przekonują się do domów jednorodzinnych z płaskim dachem. Dzięki coraz częstszym przykładom dobrej architektury tego typu, zamazuje się stereotyp peerelowskij kostki, niemal identycznej w każdym punkcie kraju. Na stronach autorskich pracowni projektowych można odnaleźć coraz więcej przykładów stylowych projektów domów z płaskim dachem, różniących się pod względem rozmiaru i kosztów budowy. Warto zaznaczyć, że możemy wybierać w tym przypadku zarówno projekty domów parterowych, jak i piętrowych posiadających dach bez skosów. Jaką wartość posiadają, a jakie ograniczenia czekają na inwestora wybierającego projekt domu z płaskim dachem?
Cechy płaskich dachów i kluczowe elementy ich wykonania.
Chcąc się trzymać faktów, płaski dach nie jest doskonale równy. Jego powierzchnia jest nachylona pod znikomym kątem (ok.10-12 stopni), co pozwala na odpływ deszczowej wody. Taka konstrukcja dachu jest również odporna na działanie wiatru i nawet silna wichura nie jest w stanie jej uszkodzić. Ponadto, dzięki takiej geometrii ograniczona jest zewnętrzna powierzchnia dachu, co wpływa na ograniczenie utraty ciepła. Korzyścią jest możliwość wykorzystania dachu do stworzenia tarasu lub strefy zielonej, umieszczenia na nim urządzeń klimatyzacyjnych, paneli słonecznych czy anten satelitarnych. Dodatkowo, łatwo się na niego dostać w celu konserwacji urządzeń oraz przeglądu dachu. Płaski dach – szczególnie, gdy posiadają go projekty domów piętrowych - oznacza większą powierzchnię użytkową budynku, ponieważ umożliwia zagospodarowanie całego poddasza, gdyż strop ostatniej kondygnacji pełni funkcję dachu. Prostsza jest również aranżacja wnętrza. Ponadto, koszty budowy dachu płaskiego zawsze są niższe niż spadzistego. Oszczędności można poczynić na elementach więźby dachowej i samym pokryciu dachu.
Przy wykonaniu płaskiego dachu w domu jednorodzinnym istotną rolę odgrywa solidnie wykonany strop. W okresie zimowym musi on wytrzymać znaczne obciążenie śniegiem, aby nie narazić konstrukcji na uszkodzenia. Czasami, szczególnie podczas obfitych opadów, konieczne jest odśnieżanie powierzchni dachu, co stanowi główną uciążliwość tego rozwiązania. Ponadto, konieczny jest skuteczny system odprowadzania wód opadowych. Największy nacisk należy położyć do staranności wykonania wszelkiego rodzaju uszczelnień stropodachu.
Dom przy Czekoladowej
Co trzeba wziąć pod uwagę wybierając dom z płaskim dachem?
Decydując się na projekty domów z płaskim dachem nie możemy jednak opierać się wyłącznie na guście przyszłych mieszkańców oraz względach estetycznych. Kluczową rolę odgrywają tutaj, wydane przez odpowiedni urząd, warunki zabudowy działki inwestycyjnej, które określają kluczowe cechy i parametry powstających budynków. Często związane są one z typem zabudowy obecnym na sąsiednich działkach oraz lokalnymi uwarunkowaniami klimatycznymi i środowiskowymi. Wszelkie uwarunkowania i obostrzenia, co do możliwości budowy domu są opisane w MPZP oraz WZ. Przykładowo, na terenach podgórskich, czyli na południu Polski płaskie dachy są rzadkie ze względu na charakter zabudowy oraz warunki śniegowe. Zanim podejmie się decyzję o realizacji konkretnego projektu domu, warto konieczne jest sprawdzenie w gminie lub urzędzie architektury miejskiej, jakie są warunki zabudowy działki.
Materiał zewnętrzny