- Kategoria: Komunikaty
- admin
Najlepsze produkty medyczne dla sportowców: Jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo podczas treningów?
Sport to zdrowie – słuszności tego starego powiedzenia nikt nie zamierza kwestionować. Nie zmienia to jednak faktu, że sportowcy są w nieco większym stopniu narażeni na różnego rodzaju urazy. Ich ryzyko wzrasta jeszcze bardziej, gdy aktywność fizyczną podejmujemy incydentalnie, bez odpowiedniego przygotowania. Nietrudno wówczas o skaleczenie, stłuczenie a nawet skręcenie czy złamanie kończyny. Bynajmniej nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować ze sportu, w obawie przed kontuzją. O wiele lepszym rozwiązaniem jest maksymalne zabezpieczenie się przed nią: czyli stosowanie rozgrzewki, ćwiczenie zgodnie z zaleceniami dla danej dyscypliny, wybieranie specjalistycznej odzieży i akcesoriów do poszczególnych rodzajów sportu. Bardzo ważne jest również odpowiednie doposażenie apteczki pierwszej pomocy. Co powinniśmy mieć pod ręką, aby uniknąć problemów zdrowotnych w trakcie treningu i po nim?
Łagodzenie bólu, niwelowanie opuchlizny
Zanim jeszcze zdążymy ocenić, jak poważny jest uraz, któremu ulegliśmy, z pewnością odczujemy wynikający z niego ból. W obrębie kończyn, zwłaszcza stawów, diagnozę może utrudnić szybko rozwijająca się opuchlizna, ograniczająca pole widzenia i dostęp do tkanek. To dlatego sportowcy powinni zawsze mieć pod ręką suchy lód – w postaci kompresów albo nawet sprayu. Zastosowanie go pozwala zmniejszyć opuchliznę i krwiaki, jak również częściowo znieczula uszkodzone miejsce.
Pierwsza pomoc przy urazach
W trakcie uprawiania sportu najczęściej będą nam się przydarzać urazy mechaniczne, zwłaszcza w obrębie kończyn. To dlatego apteczka pierwszej pomocy dla sportowca obowiązkowo powinna zawierać zestaw bandaży, które pomogą unieruchomić uszkodzoną rękę czy nogę, aby nie ulegała ona dalszym malformacjom. Wygodne bandaże kohezyjne – czyli takie, które zaczepiają się same o siebie i nie wymagają wiązania ani docinania – znajdziesz tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Bandaze-kohezyjne-samoprzylepne/201. Bandaże mogą służyć również do skutecznego podtrzymywania opatrunku a specjalna siatka pomoże udzielić pomocy osobie z urazem głowy czy tułowia.
Zabezpieczanie skaleczeń
Sportowcom grożą również skaleczenia – w trakcie upadku można przecież trafić na ostrą powierzchnię czy kamień, albo po prostu zedrzeć sobie naskórek z dłoni lub kolan. Nawet najdrobniejsze skaleczenie wymaga w pierwszej kolejności odkażenia – w ten sposób uchronimy się przed inwazją szkodliwych drobnoustrojów. Rankę trzeba również opatrzyć – nawet tę niewielką, aby nie narażać skóry na dalsze uszkodzenia. Komponując apteczkę dla sportowca, nie zapominaj o plastrach w różnych rozmiarach, również o tych wodoodpornych. Nie zaszkodzi posiadać też opatrunki specjalistyczne – na oko czy na oparzenia.
Nawodnienie i uzupełnienie niedoborów substancji
Największym zagrożeniem dla zdrowia sportowca może się okazać nie uraz czy skaleczenie, ale jego własna niefrasobliwość. Jeśli planujesz długi trening, zwłaszcza na zewnątrz, w gorący dzień, nie możesz pominąć ważnej kwestii uzupełniania płynów i substancji odżywczych. Sama woda nie wystarczy – wraz z potem wydalamy bezcenne elektrolity i witaminy. Aby nie doprowadzić organizmu na skraj wycieńczenia, miej przy sobie bidon z roztworem izotonicznym.
Kompresja – kto i kiedy jej potrzebuje?
Stosowanie kompresji jest kwestią indywidualną. Kontrolowany ucisk wpływa pozytywnie na krążenie krwi, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, chroni mięśnie przed mikrouszkodzeniami i przyspiesza ich regenerację po treningu. Część sportowców stosuje kompresyjną odzież i skarpetki podczas treningów przez cały rok, inni wspomagają się kompresją przede wszystkim latem, gdy układ krwionośny jest szczególnie obciążony.
Akcesoria przydatne podczas treningów outdoorowych
Ćwicząc na zewnątrz, pamiętaj o niebezpieczeństwach, które czekają na ciebie właśnie tam. Na jogging po lesie zabierz przyrząd do usuwania kleszczy. Jeśli natomiast wybierasz się na samotną górską wyprawę, nie zaszkodzi spakować opatrunków typu steri strips, które działają identycznie jak szwy i pozwalają zatamować krwawienie.
Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy powinna znajdować się na terenie każdego obiektu, gdzie ludzie uprawiają sport: a zatem na hali, na siłowni, na basenie, ale także w klubie tańca a nawet w miejscu, gdzie goście spotykają się w celu praktykowania jogi. Minimalistyczną wersję apteczki warto również mieć przy sobie zwłaszcza podczas outdoorowych aktywności. Zabierz ją na wycieczkę górską lub rowerową a nawet na działkę i na plażę.
Materiał zewnętrzny