- Kategoria: Komunikaty
- admin
Czy Twoje zadłużenie może zostać sprzedane?
Czy Twoje zadłużenie może zostać sprzedane?
Dłużnik, który otrzymuje wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej a nie od samego wierzyciela, może być zaskoczony tą sytuacją. Jak to możliwe, że zadłużenie trafiło do zupełnie innej firmy? Czy długi mogą zostać sprzedane?
Kiedy dług goni dług…
Poziom zadłużenia Polaków jest wysoki. Wartość wszystkich zadłużeń wpisanych do KRD przekracza 44 mld złi. Co więcej, niemal za połowę tej kwoty (20,2 mld zł) odpowiadają multidłużnicy – osoby posiadające zadłużenia w min. trzech instytucjachii. To właśnie próba spłaty jednego zadłużenia drugim generuje najczęściej największe problemy ze skutecznym uporaniem się z zaległościami. Sytuacja może się zmienić, kiedy osoba zadłużona otrzyma informację o długu od zupełnie innego podmiotu, np. firmy windykacyjnej.
Sprzedaż długu legalna
Kiedy pismo w sprawie zadłużenia przychodzi z zupełnie innej firmy niż dotychczas, ten może mieć wątpliwości, czy nie padł ofiarą oszustwa. Jednak polskie prawo – art. 509 Kodeksu cywilnego – stwarza możliwość zmiany wierzyciela w ramach umowy darowizny, zamiany, a nawet sprzedaży. Tym samym sprzedaż zadłużenia innemu podmiotowi jest legalna. Co więcej, w celu łatwiejszej sprzedaży zaległych zobowiązań powstały dedykowane platformy. Giełda długów to miejsce, gdzie firmy windykacyjne i inne podmioty skupujące zadłużenia mogą kupić długi od dotychczasowych wierzycieli.
Sprzedany dług a obowiązki dłużnika
Sprzedaż długu innemu wierzycielowi nie zmienia sytuacji dłużnika pod kątem wysokości posiadanych zaległości. Zasadniczą zmianą jest przekazanie wierzytelności do innego podmiotu. To czy sprzedaż zadłużenia może być korzystna dla samego dłużnika jest sprawą indywidualną. Jeśli zobowiązanie zostało kupione przez firmę windykacyjną z wieloletnim doświadczeniem w branży, to jest bardzo prawdopodobne, że zaoferuje ona wiele rozwiązań ułatwiających mu spłatę należności. Skąd ta pewność? Głównym celem firm windykacyjnych jest odzyskanie od osoby zadłużonej należności. To w wielu przypadkach jest możliwe tylko wtedy, gdy harmonogram spłaty zostanie ponownie dostosowany do aktualnej sytuacji finansowej zadłużonego. Tym samym zakup zadłużenia przez firmę windykacyjną może być dla dłużnika sporą szansą na skuteczne rozwiązanie problemu zadłużeń. Oczywiście będzie to możliwe tylko wtedy, gdy dłużnik będzie poczuwał się do odpowiedzialności za swoje finansowe decyzje i zacznie współpracować z nowym wierzycielem.
Dług na sprzedaż motywacją do spłaty?
Już samo wystawienie konkretnego zadłużenia na sprzedaż może mieć niekiedy sporą moc sprawczą w kontekście spłaty należności. W ramach ofert wystawianych na giełdach długów potencjalni kupcy mają dostęp do wszystkich informacji o zadłużeniu – jego rodzaju, wysokości, terminie opóźnienia w spłacie. Upublicznienie informacji o zadłużeniu może być bodźcem dla osoby zadłużonej. Chcąc go uniknąć, część osób postanawia uregulować swoje zobowiązania nawet jeszcze przed faktem ich sprzedaży. Może się zatem okazać, że już samo wystawienie zadłużenia na sprzedaż przez wierzyciela wystarczy, aby ten jednak odzyskał swoją należność.
i KRD, Dojrzeli do długów – Polacy w średnim wieku z największymi problemami finansowymi - https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2024/dojrzeli-do-dlugow-polacy-w-srednim-wieku-z-najwiekszymi-problemami-finansowymi
ii KRD, W Polsce mamy ponad pół miliona multidłużników - https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2023/w-polsce-mamy-ponad-pol-miliona-multidluznikow
Artykuł sponsorowany