Wczoraj na terenie Skarżyska- Kamiennej doszło do sześciu prób oszustwa metodą na wnuczka i policjanta. Schemat działania sprawców we wszystkich przypadkach był taki sam. Na szczęście duża ostrożność i rozwaga ze strony niedoszłych pokrzywdzonych pozwoliły uniknąć oszustwa.
Wczoraj między godziną 14.00 a 19.00 na terenie Skarżyska- Kamiennej doszło do kilku prób oszustwa. Sprawcy aż sześciokrotnie dzwonili do różnych osób, głównie kobiet, próbując wyłudzić od nich pieniądze. Za każdym razem rozmowa przebiegała podobnie. Oszust podawał się za wnuczka bądź syna i informował, że spowodował wypadek drogowy. Następnie przekazywał telefon mężczyźnie, który podając się za policjanta mówił, że potrzebne są pieniądze na „załatwienie” sprawy. Na szczęście w żadnym z przypadków nie doszło do przekazania pieniędzy. Adresaci rozmów wykazali się dużą ostrożnością i rozwagą nie dopuszczając w ten sposób do oszustwa.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku żadnych oszczędności.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu.
Wykorzystujmy okoliczności – tak obiady świąteczne jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami.
Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.