Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.

Kontakt z redakcją: tel. 535 455 189 redakcja@tsk24.pl

Długi nasze (nie)chciane...

Zadłużenie naszego miasta jest faktem. Można dyskutować nad jego genezą, spierać się o słuszność koncepcji prowadzenia wielkich inwestycji miejskich przekraczających możliwości bieżące budżetu (wymagające kredytowania), ale nie zmienia to zasadniczej kwestii, że czekają nas lata spłaty zaciągniętych zobowiązań.
Czy jesteśmy w stanie to robić? Czy znamy wielkość całego długu, czy właściwie rozpoznajemy nasze możliwości i nasze potrzeby i na tej podstawie organizujemy się w kierunku umożliwiającym optymalne działania? Czy przyjęty w tej kadencji sposób zarządzania gminą nie wymaga zmian, a może trzeba szukać zupełnie innych rozwiązań? Pytań i problemów można i trzeba stawiać znacznie więcej. Bo choć dług nie jest szokująco wysoki, nie paraliżuje i nie odbiera możliwości rozwoju w przyszłości, to jednak wymaga od rządzących realizacji odpowiedniego planu, który musi uwzględniać te realia. Tymczasem największy problem jest w tym, że można mieć poważne wątpliwości czy taki plan w ogóle istnieje. 
Jeśli mówimy o zadłużeniu to najczęściej w dwóch aspektach. Pierwszy daje możliwość stawiania zarzutu poprzedniej ekipie : złe rządy, niepotrzebne wydatki, kłopoty z finansowaniem bieżących zadań gminy. Drugi to okazja do autopromocji: to my dobrze zarządzamy, nasi fachowcy, zadłużenie spada, a „matematyka” nie kłamie. Niestety fakty mówią co innego. Zadłużenie nie spada, przeciwnie, w kwietniu 2016 roku radni pozwolili na zmiany w terminach wykupu obligacji, czym spowodowali znaczny wzrost wydatków na obsługę długu. Prezydent Miasta pytany jak znaczny jest to wzrost – unika odpowiedzi. Kluczy i formalizuje, mówi o długu nominalnym, czyli o wartości wyemitowanych obligacji, a ta w istocie pozostała bez zmian. 
W tej sytuacji rozwiązaniem może być odwołanie się do danych zawartych 
w kolejnych (2014, 2015 i 2016) wieloletnich prognozach finansowych, gdzie w zał. 1 pokazywane są wydatki na obsługę długu. Cyfry uzmysławiają drastyczną różnicę 
w wysokości planowanych kwot na podstawie umów z 2013 i z 2016 (po wspominanej wcześniej uchwale Rady Miasta), ale wątpliwości dalej są i dotyczą faktycznych wydatków w tej pozycji w latach 2016-2031. W tej sytuacji zwracam się do Prezydenta Miasta i do Państwa radnych: K. Górnaś – Salaty, L. Golika, B. Cioka i R. Lewandowskiego o pełne wyjaśnienie poruszanej kwestii. Pytanie do radnych nie jest przypadkowe. W poprzedniej kadencji wskazani radni skutecznie blokowali wszelkie próby racjonalizowania dochodów i wydatków – czym wprost spowodowali wzrost naszego zadłużenia, natomiast w bieżącej przegłosowali uchwałę zmieniającą terminy wykupu obligacji, co skutkuje zwiększonymi kosztami obsługi długu. Dlatego ci radni w największym stopniu ponoszą odpowiedzialność za stan finansów naszego miasta.
 
Wydatki na obsługę długu (wg. załącznika 1) do uchwały Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej
A - Nr IV/16/2014 z 30 grudnia 2014 w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej… na lata 2015-2028
B - Nr XVIII/163/2015 z 29 grudnia 2015 w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej… na lata 2016-2031.
C – Nr XXXIII/112/2016 z 22 grudnia 2016 w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej…. Na lata 2017-2031.
 
 
 

Ostatnie komentarze

  • Anonimowy powiedział(a) Więcej
    Jak ma te plany to niech wreszcie je pokaże, zajmie jakieś stanowisko w miejskiej sprawie, bo gadać to prawie każdy... 15 godzin temu
  • mieszkaniec powiedział(a) Więcej
    Panie Radny Jacku - możesz podać do publicznej wiadomości ile kosztował podatników materiał wyborczy obecnego... 15 godzin temu
  • OBSERWATOR MIASTA powiedział(a) Więcej
    NIE MA GOSPODARZA kk DO WYMIANY W LISTOPADZIE MYŚLĘ ŻE MIESZKAŃCY WYBIORĄ MARIUSZA BODO ma plany na miasto i... 16 godzin temu

Komentarze pozostają własnością ich twórców - redakcja TSK24.pl nie bierze za nie odpowiedzialności. Nick nie jest zastrzeżony dla jednego użytkownika.
Serwis nie ma obowiązku publikacji nadesłanych materiałów. Materiały nie zamawiane przez Serwis Informacyjny TSK24.pl nie podlegają zwrotowi. Autorzy materiałów publikowanych w serwisie wyrażając zgodę na ich publikację przenoszą jednocześnie prawa do nich na rzecz Serwisu Informacyjnego TSK24.pl. Serwis zastrzega sobie również prawo do wykorzystywania zamieszczanych materiałów w celach promocyjnych i reklamowych na wszelkich polach ekspozycji.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone - Żadna część jak i całość materiałów zawartych w portalu TSK24.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie.
Wszelkie wyżej wymienione postępowanie bez pisemnej zgody wydawcy - PPHU MPC-TECH ZABRONIONE!