12 kwietnia minęło 10 lat od powstania zespołu Studium Instrumentów Etnicznych. Chociaż członkowie składu skupiają się obecnie głównie na projekcie DYM, to zespół jest ciągle aktywny i podobnie jak na początku – budzi emocje.
10 lat istnienia zespołu to w przypadku skarżyskiej grupy okres twórczy i burzliwy. Jej aktywność mocno zaznaczyła się nie tylko w regionie, ale w całym kraju. Studium Instrumentów Etnicznych powstało w Miejskim Centrum Kultury z inicjatywy Piotra Stiffa Stefańskiego i w kooperacji z ówczesnym dyrektorem MCK, Krzysztofem Szczygłem. Początkowo funkcjonowało jako szkółka bębniarska, z której następnie wyrósł zespół o tej samej nazwie. Przestrzeń SIĘ stała się swego rodzaju „trzecim miejscem”, tym poza domem i pracą, do którego mieszkańcy przychodzili przyciągnięci aurą i możliwością swobodnego tworzenia. Spędzali tam wolny czas, uczyli się grania na bębnach, rozwijali muzyczne projekty i nawiązywali relacje. Przez Studium Instrumentów Etnicznych przewinęły się setki ludzi, uczniów w różnym wieku i z różnym bagażem muzycznych doświadczeń; artystów, dziennikarzy, osób, które przychodziły wysłuchać premierowych płyt w ciemności. Pozostają w pamięci próby z udziałem jazzmanów Henryka Gembalskiego, Krzysztofa Majchrzaka czy warsztaty i wspólny koncert z Calvinem Westonem. Aktywność SIE przyciągnęła do MCK-u muzyków folkowej grupy R.U.T.A., czy też dziennikarzy Polskiego Radia (Maciej Szajkowski – Folk Off, Krzysztof Nieporęcki – Wschodni Front); czy Piotra Metza, który w ramach otwarcia koncertu premierowego drugiej płyty Studium udzielił wywiadu dla publiczności skarżyskiej na tematy związane z muzyką w kontekście działalności zespołu. W ramach działań SIE miały też miejsce warsztaty tworzenia wideoklipu z Yachem Paszkiewiczem. Studium wielokrotnie pojawiło się na scenach MCK-u, organizując dwie edycje Zaduszek Folkowych, Koncert za Kurtyną, imprezy taneczne „Carranca”.
Jako pierwszy skarżyski skład SIE zagrało koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej we wtedy jeszcze kultowej radiowej Trójce. Poza murami Miejskiego Centrum Kultury Studium zagrało w setkach miejsc, na scenach teatralnych, w filharmoniach, na festiwalach ulicznych. Jednym z najciekawszych wydarzeń z udziałem zespołu była ogólnopolska trasa folkowa z grupami R.U.T.A, Spięty oraz Hańba! – Folk Off Tour. Zespół był wielokrotnie nagradzany, a utwory zajmowały wysokie miejsca na listach radiowych.
Edukacyjno-artystyczny ferment zaowocował również pierwszą w historii Skarżyska płytą zespołu dziecięcego – Małe S.I.E..
W ostatnich latach zespół w zmienionym składzie koncertował na różnych festiwalach (m.in. Fląder Festiwal w Gdańsku, Hultaj Festiwal w Gorzanowie, Organic Festival). Członkowie zespołu wyemigrowali na jakiś czas z ziemi skarżyskiej; prowadzili Otwarty Teatr Perkusyjny w Gdańsku; a obecnie ponownie powrócili do regionu. Ich aktywności można doświadczyć - już nie w Skarżysku - lecz w murach Ostrowieckiego Browaru Kultury, gdzie organizują warsztaty śpiewu białego, kręgi bębnów i rozkwita kolejny Otwarty Teatr Perkusyjne.
Planowane jest nagranie płyty koncertowej, podsumowującej kolejny etap twórczości zespołu.
O początkach Studium Instrumentów Etnicznych:
https://www.youtube.com/watch?v=9_G5MPrqSOY
SIE w Trójce:
Małe S.I.E.:
SIE – „Laleczka”
SIE – „Moja Mina”
SIE – „Afera”
DYM – „Wszystko się kończy”