W czwartek 18. lutego Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej gościł panią Edytę Górlicką - doktora nauk humanistycznych z zakresu politologii, dyrektora Centrum Integracji Społecznej w Skarżysku-Kamiennej, koordynatora pomocy humanitarnej misji zagranicznych.
Pani Edyta Górlicka ma imponujące doświadczenie, przez wiele lat związana z Wojskiem Polskim uczestniczyła w pięciu misjach w Afganistanie i Iraku, gdzie zajmowała się organizacją pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej obejmującej, m.in. nawiązywanie kontaktów z ludnością cywilną, edukację, rozwój infrastruktury, budowanie szkół, uczenie przystosowanie do życia we współczesnym świecie. W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach zajmuje się szkoleniem żołnierzy wyjeżdżających na misje, zapoznaje ich z kulturą i prawem zwyczajowym tamtejszych społeczeństw. Jest odznaczona wieloma medalami, posiada status weterana wojennego.
Znakomitego gościa powitała i przedstawiła młodzieży pani dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych Joanna Żurawka. W spotkaniu uczestniczyła grupa uczniów ZSTM uczęszczających na zajęcia z innowacji wojskowej i policyjnej, którzy odbywają także zajęcia w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Pani Edyta Górlicka w ciekawy sposób przekazała uczniom wiele informacji dotyczących wyjazdów na misje, opierając się na swoim bogatym doświadczeniu. Zaprezentowała liczne zdjęcia z pobytu w Afganistanie i Iraku, pokazała autentyczne stroje noszone przez tamtejszą ludność, przedmioty codziennego użytku, podzieliła się swoimi spostrzeżeniami, omawiała różne zjawiska i ciekawostki związane z kulturą i zwyczajami krajów, w których przebywała. Mówiła m.in. o świętach, rytuałach i zwyczajach z nimi związanych, np. koszernym zabijaniu barana, religii, roli starszyzny w życiu społeczeństw muzułmańskich, zwyczajach panujących przy powitaniach i pożegnaniach, strojach, roli i sposobie postrzegania kobiety, sposobie spożywania pokarmów, warunkach sanitarno-bytowych, plemionach, problemach nękających tamtejsze społeczności.
Uczestnicy spotkania słuchali z zainteresowaniem, mieli także możliwość swobodnej rozmowy z gościem i zadawania pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Padły m.in. pytania o szkolenia, jakie należy przejść, aby wziąć udział w misjach. Spotkanie było bardzo ciekawą lekcją, dostarczyło wiele cennych informacji o terenach objętych wojną, o samych misjach, wprowadzało klimat kultury społeczeństw Bliskiego Wschodu.
Spotkanie było ściśle związane z programem innowacji, w ramach której młodzież odbywa zajęcia szkoleniowe w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Inf.pras, foto. Piotr Adamczyk