We wtorek 26 kwietnia w Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej odbyły się jak co roku dni otwarte szkoły, na które zostali zaproszeni goście-przedstawiciele zakładów pracy współpracujących z placówką. Dla uczniów gimnazjów uczestniczących w spotkaniu było to interesujące i pouczające doświadczenie, dzięki któremu przekonali się, że wybór dalszej nauki w technikum ma swoje uzasadnienie, a Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych to szkoła, która podjęła realną walkę z bezrobociem, dbając o zawodową przyszłość swoich uczniów.
W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście:
- Katarzyna Bilska, członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego,
- Zdzisław Kobierski - przewodniczący Świętokrzyskiego Klastra Edukacji Zawodowej i Piotr Babicki - sekretarz ŚKEZ ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach,
- naczelnik Grzegorz Szabat i Monika Dąbrowska, PKP PLK Zakład Linii Kolejowych
w Skarżysku-Kamiennej,
- Paweł Motyl, Zamel Zakład Mechaniczno-Elektromechaniczny p.Andrzeja Skorupki,
- Michał Pala,Palacar.
- dyrektor Bogdan Mazur, PKP Energetyka Zakład Świętokrzyski,
- dyrektor Monika Kowalczyk-Kogut, specjalista ds. promocji Beata Rybarczyk-Czajkowska, Tadeusz Sikora, Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej,
- Poczta Polska S.A., którą reprezentowały: kierownik wydziału ekspedycyjno-rozdzielczego Danuta Przedzińska, pion kapitał ludzki Jolanta Rozpara, rekruter Paulina Głuch,
- kierownik Michał Poros, Centrum Geoedukacji Geopark w Kielcach,
- Małgorzata Zolbach i Mateusz Leszczyński, Rada Rodziców ZSTM.
Zaproszeni uczniowie obejrzeli prezentację atrakcyjnych kierunków, jakie ma do zaoferowania ZSTM, zwiedzali szkołę, obejrzeli pokazy innowacji wojskowej i policyjnej. Widać było, że doskonale się bawili i pozytywnie wypowiadali o szkole.
Najważniejszym punktem dni otwartych było spotkanie z przedstawicielami zakładów pracy-przyszłymi pracodawcami. Spotkanie to dowodzi, że ZSTM jest szkołą, której zależy, aby jej uczniowie nie powiększali szeregów bezrobotnych, ale znaleźli odpowiednie zatrudnienie. Świadczą o tym umowy podpisane m.in. z PKP PLK, zakładami Mesko S.A., firmą PALACAR, Zakładem Mechaniczno-Elektromechanicznym Zamel, zakładami „Tabor Dębica”, które oferują pracę i praktyki dla uczniów poszczególnych kierunków.
W ramach uruchomienia nowego zawodu – technik geolog, szkoła podjęła współpracę z Centrum Geoedukacji w Kielcach, gdzie uczniowie będą mogli zdobywać wiedzę na zajęciach terenowych podczas wycieczek przedmiotowych. Dzisiaj gimnazjaliści spotkali się z kierownikiem Centrum Geoedukacji panem Michałem Porosem i zapoznali się z możliwościami kształcenia w zawodzie technik geolog.
Oferta edukacyjna szkoły jest ściśle ukierunkowana na profesje rozwojowe i dobrze płatne na rynku pracy. Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej jest jedyną szkołą w województwie świętokrzyskim, a jedną z nielicznych w Polsce, która przystąpiła do autorskiego programu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dzięki temu wielu uczniów ZSTM pobiera stypendia fundowane w wysokości od 300 do 500 zł miesięcznie, a po ukończeniu szkoły będą mogli podjąć pracę. Spółka wspiera szkołę poprzez doposażenie pracowni w pomoce dydaktyczne, organizowanie praktyk zawodowych i wycieczek zawodoznawczych. Systemem stypendialnym objęte są klasy: technik transportu kolejowego, technik dróg i mostów kolejowych oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego.
Stypendia otrzymują również uczniowie kierunków technik mechanik i technik mechatronik w ramach umowy z ,,Mesko’’ S.A.
Ważnym punktem programu dnia otwartego było podpisanie listu intencyjnego między ZSTM a Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej dotyczącego wzajemnej współpracy. Przedstawiciele Poczty Polskiej S.A. spotkali się z pełnoletnimi uczniami klas logistycznych i przekazali dla nich oferty pracy i zasady rekrutacji do swojego zakładu.
ZSTM jest szkołą z tradycjami, która dostosowuje się do wymogów edukacyjnych XXI wieku. Uczestniczy w wielu projektach unijnych, współpracuje z uczelniami wyższymi, umożliwia uczniom poszerzanie wiedzy na dodatkowych zajęciach z przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących oraz wyposaża pracownie w nowoczesny sprzęt.
Dla uczniów, którzy w przyszłości chcą znaleźć pracę w służbach mundurowych szkoła proponuje innowację wojskową i policyjną. Młodzież często wyjeżdża na strzelnicę w Starachowicach oraz na zajęcia do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, a po dwuletnim szkoleniu otrzymuje certyfikaty.
Z dzisiejszego spotkania gimnazjaliści wyszli przekonani, że po ukończeniu tej szkoły będą mieli możliwość uzyskania atrakcyjnego zawodu, tytułu technika w wybranej specjalności, kontynuowania nauki na wyższej uczelni, dofinansowania do studiów wyższych. Ponadto mogą uzyskać wysokie stypendia, a także wykształcenie ogólne i maturę. Wyuczony zawód da im możliwość skorzystania z szerokiej oferty pracy proponowanej przez pracodawców, gdyż zawody, w których kształci szkoła są zawodami deficytowymi na lokalnym rynku pracy.