- Kategoria: Szkolnictwo i oświata
- User
Blue dog - ciąg dalszy
Wczoraj, 24 lutego na trenie przedszkola odbyły się niecodzienne zajęcia, w których oprócz dzieci uczestniczyli również ich rodzice. Spotkanie z lekarzem weterynarii miało na celu uzmysłowienie zarówno maluchom, jak i dorosłym możliwość wystąpienia zagrożenia pogryzienia przez psa podczas nieumiejętnego postępowania. Zajęcia składały się z dwóch części. W pierwszej, dzieci poznały zasady zachowania się w obecności psa. W drugiej, mogły praktycznie zastosować zdobytą wiedzę na psie, który towarzyszył im w zabawie.
- Fabi jest myśliwskim psem angielskiej rasy Parson Russel Terrier. Celowo został wybrany do wprowadzenia programu Blue dog, ponieważ ta rasa całkowicie pozbawiona jest agresji wobec ludzi. Mogliśmy to zaobserwować, gdy dzieci go głaskały i tuliły się do niego. Cały program został stworzony po to, aby w sposób komunikatywny dotrzeć do dzieci w wieku od trzech do sześciu lat
i przeciwdziałać pogryzieniom dzieci przez psy. W Polsce wyszkoliliśmy już pięciuset ambasadorów programu, Blue dog, studentów i lekarzy weterynarii, którzy takie zajęcia prowadzą wśród dzieci. Bardzo pomocna w całym programie jest gra komputerowa, w której głównym bohaterem jest dziecko i pies. Kiedy dziecko wykona nieodpowiednią czynność pies staje się agresywny i warczy. Kiedy prawidłową, przechodzi do kolejnego etapu gry. Poprzez odpowiednie sytuacje w grze dziecko uczy się, co ma robić i jak postępować – mówi Remigiusz Cichoń, koordynator na Polskę programu Blue dog.
Taką grę rodzice mogli kupić po zakończeniu spotkania. W Polsce, rozprowadzana jest wyłącznie poprzez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Jak ważna jest edukacja
w temacie relacji dziecka z psem żadnego rodzica nie trzeba przekonywać? Kiedy program edukacyjny Blue dog został wprowadzony w Anglii i Irlandii już w pierwszym rok jego realizacji ilość pogryzień w tej grupie wiekowej spadła o ponad czterdzieści procent.
Tekst: Maciej Wesołowski
Foto: Sławomir Miśta