- Kategoria: Szkolnictwo i oświata
- User
Skarżyskie schrony z okresu zimnej wojny znowu „ożywione”
21 marca uczniowie klasy 1a z III LO w Skarżysku-Kamiennej uczestniczyli w praktycznej lekcji historii i dziennikarstwa. Młodzież pod opieką dr. Piotra Kardysia i Mateusza Bolechowskiego zwiedzając schrony z okresu zimnej wojny mogła się przekonać, jak wyglądały w latach 50.-60.
XX wieku przygotowania do przetrwania konfliktu pomiędzy ZSRR i jej satelitami a demokratycznym Zachodem. Niejako przy okazji, młodzi ludzie zapoznali się z założeniami architektonicznymi i obronnymi osiedla Milica. Trasa wycieczki wiodła od schronu dowodzenia znajdującego się pod budynkiem Szkoły Podstawowej Nr 5, poprzez schron dla ludności cywilnej w bloku przy ul. Sikorskiego 8, podwodny zbiornik wody na wypadek uszkodzenia wodociągu (na rogu ulic Norwida i Sikorskiego), i zakończyła się w drugim przeciwatomowym schronie dowodzenia, pod budynkiem Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Słowackiego. Niesamowite wrażenie robią do dzisiaj centrale telefoniczne, w pełni sprawne mechanicznie urządzenia filtrujące powietrze, instalacje wodne i kanalizacyjne, stalowe i betonowe drzwi oraz włazy do schronów. Licealistom trudno jednak było wyobrazić sobie, że musieliby przebywania w ciasnych i dusznych pomieszczeniach dłużej niż kilkanaście minut.
W tym miejscu warto przypomnieć, że swego rodzaju rewitalizacja schronów i przypomnienie o ich istnieniu to zasługa kilku zapaleńców z Pawłem Rzuchowskim na czele, którzy kilka lat temu w ramach realizacji projektu badawczo-edukacyjnego „PraOsady” RYDNO przeprowadzili prospekcję terenową i archiwalną, otworzyli trasę turystyczną po skarżyskich schronach, zmobilizowali władze miasta do pomocy w jej udostępnieniu, wydali bogato ilustrowaną książkę „Skarżysko-Kamienna. Panorama dziejów miasta” i wciąż starają się zachęcać do poznawania historii własnej Małej Ojczyzny.