18 września w Państwowej Szkole Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego zorganizowany został koncert Inauguracyjny sezonu artystycznego.
Na scenie swoje niezwykłe umiejętności zaprezentowało trzech artystów:
Jan Markowski - gitara Tomasz Piętak - baryton Simon KeBler - fortepian
Jan Markowski - gitara, wykonał:
1. Gaspar Sanz - Canarios
2. Luis Milan - Pavana Nr 3
3. Alonso de Mudarra - “Fantasia que contrahaze la harpa en la manera de Ludovico”, Tres Libros de musica nr 12
4. Fryderyk Chopin - Walc op. 64 nr 2 opr. Jakub Niedoborek
5. Isaac Albeniz - “Asturias”, opr. Andres Segovia
Tomasz Piętak - baryton Simon KeBler - fortepian
Mieczysław Karłowicz - Pieśni
słowa: Kazimierz Przerwa-Tetmajer
1. Czasem, gdy długo na pół sennie marzę
2. Zawód
3. Na spokojnym, ciemnym morzu
4. Idzie na pola
5. Rdzawe liście
6. Po szerokim, po szerokim morzu
7. W wieczorna ciszę
8. Pamiętam ciche, jasne, złote dnie
9. Mów do mnie jeszcze
10. Smutnąjest dusza moja
11. Zasmuconej ( Kazimierz Gliński)
12. Śpi w blaskach nocy (Henryk Heine, przekł. Maria Konopnicka)
13. Skąd pierwsze gwiazdy (Juliusz Słowacki)
14. Przed nocą wieczną (Zygmunt Krasiński)
15. Nie płacz nade mną (Jan Iwański)
16. Z erotyków (Jan Waśniewski)
17. Zaczarowana królewna (Adam Asnyk)
18. Najpiękniejsze piosnki (Adam Asnyk)
19. Pod jaworem (Słowa ludowe)
20. Z nową wiosną (Czesław Jankowski)
Jan Markowski - gitara Tomasz Piętak - baryton
1. Johann Sebastian Bach - Bist du bei mir
2. Franz Schubert - Ave Maria
3. Luigi Gordigiani - O Santissima Vergine Maria
Simon KeBler pochodzi z Vorarlberg w Austrii. Od 2009 roku jest studentem w klasie fortepianu Tima Ovensa na wydziale instrumentalnym i pedagogicznym Wiedeńskiego Uniwersytetu Muzycznego. Jego polem zainteresowań obok klasycznej literatury fortepianowej jest w szczególności muzyka współczesna, dlatego jest częstym uczestnikiem różnych kursów, jak na przykład "Wiedeńskie dni współczesnej muzyki fortepianowej" oraz Międzynarodowe Kursy Letnie u Petera Feuchtwangera. Chętnie wykonuje także muzykę kameralną współpracując z różnymi zespołami oraz śpiewakami.
Tomasz Piętak
Urodził się w Skarżysku - Kamiennej, gdzie w wieku 10 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w PSM im. Z. Noskowskiego w klasie Zygmunta Rogozińskiego, a następnie w klasie Barbary Wierzbowicz. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha oraz w klasie śpiewu solowego w klasie prof. Jerzego Artysza. Studia kontynuował na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu w klasie prof. Roberta Holla i Petera Edelmanna. Po debiucie operowym w Warszawskiej Operze Kameralnej w operach Rossiniego, Kurpińskiego i Albertiniego występował w Nowej Operze Wiedeńskiej: Woyzeck 2.0 - Traumfalle (Markus Lehmann-Hom) oraz Biedermann und die Brandstifter (Simon Vosećek). Tomasz Piętak śpiewał jako solista z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Capelła Bydgostiensis, Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz z Chórem
Chłopięcym i Męskim przy Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, z którymi koncertował na festiwalach w Polsce, Norwegii i Niemczech. W latach 2005-2009 Tomasz Piętak był kantorem i organistą w Kościele Akademickim św.Anny na Warszawskiej Starówce. W 2009r. zajął drugie miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Pieśni w Sofii. Jest laureatem szóstej edycji programu stypendialnego ministra kultury "Młoda Polska”
Jan Markowski ma 12 lat i jest uczniem klasy VI cyklu sześcioletniego Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Skarżysku-Kamiennej w klasie gitary Pana Włodzimierza Sojki.
Jest laureatem ponad 30 konkursów gitarowych w tym kilku międzynarodowych odbywających się w Polsce i za granicą: w Weimarze (III miejsce), w Serbii (I miejsce),w Żorach (I miejsce), w Jeleniej Górze (II miejsce). Kilkakrotnie występował na koncertach w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w Zamku Królewskim w Warszawie.
Jan Markowski był dwukrotnym stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, dwukrotnym stypendystą Fundacji „Daj Szansę” w Skarżysku-Kamiennej, podopiecznym Fundacji „Pro Musica Bona” w Krakowie, a obecnie jest stypendystą Fundacji Teresy Sahakian działającej przy Zamku Królewskim w Warszawie.
Piotr Adamczyk, inf. pras