Gimnazjum Nr 2 im. Powstańców Warszawy w Skarżysku-Kamiennej uroczyście obchodziło dziś Dzień Patrona połączony z upamiętnieniem 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 65. rocznicą powstania warszawskiego.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego pod przewodnictwem ks. biskupa
Edwarda Materskiego – honorowego obywatela Skarżyska i uczestnika powstania warszawskiego.
.
Ksiądz biskup przywiózł szczególny dar: relikwie błogosławionego księdza Józefa Stanka - męczennika II wojny światowej, kapelana zgrupowania "Kryska" Armii Krajowej podczas powstania warszawskiego, pseudonim „Rudy”.
Po Mszy Świętej część oficjalna i artystyczna odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury.
Wśród honorowych gości uroczystości m.in.:
- przedstawiciele duchowieństwa z ks. bp. Edwardem Materskim i ks. kanonikiem Janem Kularskim,
- uczestnicy powstania warszawskiego Andrzej i Stanisław Rumianek,
- poseł Marzena Okła-Drewnowicz,
- przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Kielcach Norbert Krzystanek,
- Prezydent Miasta Roman Wojcieszek i jego Zastępca Zdzisław Kobierski, Przewodniczący RM Bogusław Ciok, radni miejscy z Komisji Oświaty z Haliną Karpińską i Zdzisławem Ślusarskim, Naczelnik W-łu Oświaty UM Krzysztof Myszka, dyrektorzy PUP, MCSiR i MCK,
- Henryk Czech Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK w Skarżysku,
- emerytowani nauczyciele Gimnazjum Nr 2, dyrektorzy innych skarżyskich szkół, przedstawiciele związków zawodowych: ZNP, NSZZ „Solidarność” i Konfederacji Pracy.
Sala widowiskowa MCK zapełniła się uczniami Gimnazjum Nr 2, ich rodzicami, mieszkańcami Miasta.
Część oficjalną rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.
Dyrektor Gimnazjum – Pani Krystyna Błaszczyk powitała serdecznie zebranych i przypomniała, że imię Powstańców Warszawy oraz prawo posiadania sztandaru szkoła otrzymała 1 czerwca 2007 roku. Od tego czasu corocznie obchodzony jest Dzień Patrona. Nad dzisiejszą uroczystością honorowy patronat objęła Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł i Prezydent Miasta Skarżyska Roman Wojcieszek.
Pani Dyrektor oddała następnie głos honorowym gościom.
Prezydent Roman Wojcieszek przypomniał, że pomimo upadku powstania warszawskiego, bohaterowie tamtych dni są tak naprawdę zwycięzcami w myśl maksymy Gloria Victis. Wyraził radość z faktu, że uroczystość rozpoczęła Msza Św. pod przewodnictwem biskupa Materskiego, uczestnika powstania warszawskiego i honorowego obywatela Skarżyska. Podziękował za relikwie księdza Józefa Stanka, który oddał życie w obronie ojczyzny.
Norbert Krzystanek – przedstawiciel Kuratorium Oświaty - jako historyk przekazał kilka refleksji historycznych dotyczących powstania warszawskiego. Przytoczył m.in. cytat Wojciecha Roszkowskiego „powstanie warszawskie jest kolebką nowoczesnego narodu polskiego” i to w kategoriach takiego symbolu powinniśmy podchodzić do wydarzeń tamtego okresu, a nie traktować powstania jako grobu państwa polskiego.
Poseł Marzena Okła-Drewnowicz wyraziła radość, że patronem szkoły są bohaterowie wałczący o wolność w powstaniu warszawskim. Teraz nie trzeba już chwytać za broń, ale ciągłe musimy walczyć o społeczeństwo obywatelskie. Przypomniała, że to u nas, w Skarżysku powstał Honorowy Komitet Obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, którego idea rozprzestrzeniła się na całe województwo. To od nas zależy, czy pamięć o tamtych dniach nie zagaśnie.
Andrzej Rumianek – uczestnik powstania warszawskiego jako członek Szarych Szeregów i przedstawiciel Stowarzyszenia Powstańców Warszawy upomniał się skromnie o pamięć o wszystkich tych, którzy walczyli wówczas na barykadach Warszawy. Oburzył się na dywagacje współczesnych historyków, czy powstanie było potrzebne. „Takie pytanie jest głupim pytaniem” – mówił. „Ci młodzi szli walczyć z całą świadomością, nikt nie myślał o śmierci” – kontynuował.
Henryk Czech - Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK w Skarżysku mówił z kolei o utworzeniu Polskiego Państwa Podziemnego. Przedstawił jego struktury cywilne począwszy od Rządu Polskiego na Wychodźstwie, poprzez polityczny komitet porozumiewawczy aż do biura wykonawczego i jego departamentów przedstawiając zadania poszczególnych pionów.
Ostatnim mówcą był ks. biskup Edward Materski, który skupił się na kilku własnych wspomnieniach z powstania warszawskiego.
W nawiązaniu do relikwii ks. Stanka, które przywiózł, opowiadał m.in. o sytuacji powstańczej – w której na ul. Pięknej w Warszawie księdzu Stankowi będącemu po cywilnemu, oddał własną sutannę. To właśnie w jego sutannie ks. Stanek został przez Niemców zamordowany.
„Zadają mi często pytanie, czy strzelałem” – mówił. „Chętnych do strzelania było bardzo wielu, ale w moim rejonie, w Śródmieściu było 7 karabinów na 100 walczących. Pamiętam jeden zrzut z Anglii, ale spadł poza nasz teren. Nie, nikogo nie zabiłem, nie strzelałem, człowiekowi w sutannie nie dawano karabinu.”
I odnosząc się do zarzucanego braku rozeznania powstańców co do rzeczywistej sytuacji mówił: „powstanie wybuchło, gdy z Placu zamkowego słyszeliśmy strzały frontowe za Wisłą”.
Na koniec wracając do współczesności biskup Materski życzył wszystkim, aby walczyli o coraz lepsza Polskę.
Po przemówieniach gości Andrzej Rumianek udekorował sztandar szkoły symbolem Polski Walczącej, poczym sztandar został wyprowadzony.
W części artystycznej dedykowanej bezimiennym bohaterom powstania wystąpiła młodzież Gimnazjum w przepięknie skomponowanym programie słowno-muzycznym.
Były poezje i pieśni patriotyczne te bardziej i te mniej znane. Była m.in. „Modlitwa obozowa” wysłuchana przez zebranych z należnym szacunkiem na stojąco, była kultowa pieśń Polaków za wschodniej granicy „Kwiaty Polskie”, ale były również żartobliwe „zakazane piosenki”.
Zapraszamy zresztą do posłuchania naszych nagrań audio, one powiedzą więcej.
Na koniec Dyrektor Gimnazjum Nr 2 Krystyna Błaszczyk podziękowała młodzieży za dostarczenie pięknych przeżyć, a nauczycielom za ogromny wkład pracy wniesiony w przygotowanie widowiska. Wszystkim zebranym podziękowała za przybycie.
© tekst: Łucja Kwiecień, foto: Piotr Adamczyk i Waldek, audio: M.S. / TSK24 Team