Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.

Kontakt z redakcją: tel. 41 2511951 alinajedrys@gmail.com


Dwa lata Prezydenta Arkadiusza Boguckiego – jak zmienia się Skarżysko?

Dwa lata temu Arkadiusz Bogucki objął urząd Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej z konkretnym planem: szesnastoma punktami obietnic wyborczych, złożonych wprost mieszkańcom. Dziś widać już efekty: historyczne dofinansowania, rozwój usług społecznych, inwestycje drogowe, nowe formy współdecydowania mieszkańców i projekty, które zmieniają miasto. Po dwóch latach wyraźnie widać, że to nie jest kadencja zapowiedzi, ale działania.

7 maja – dokładnie w drugą rocznicę objęcia funkcji Prezydenta przez Arkadiusza Boguckiego – odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dwa lata kadencji. Prezydent Skarżyska-Kamiennej wraz z Iwoną Jeziorską – zastępcą ds. społecznych oraz Konradem Wikarjuszem – zastępcą ds. inwestycji i rozwoju omówili najważniejsze zmiany i wydarzenia z ostatnich dwóch lat.

– Zrealizowanych lub będących w trakcie realizacji jest już około 80% zobowiązań, które złożyłem mieszkańcom w trakcie wyborów samorządowych. A jesteśmy dopiero w 40% naszej drogi – to dopiero 2 z 5 lat kadencji – mówił Prezydent Arkadiusz Bogucki.

BEZPŁATNA KOMUNIKACJA DLA MIESZKAŃCÓW

Od 1 lipca 2026 roku komunikacja miejska w Skarżysku ma stać się bezpłatna dla mieszkańców.

Tym samym rozpocznie się nowy etap w transporcie publicznym w mieście – mieszkańcy zyskają darmowe autobusy, wdrożona zostanie także nowa siatka połączeń i zwiększona liczba wozokilometrów.

Skarżyszczanie (płacący w mieście podatki i ponoszący opłatę za śmieci) otrzymają również Kartę Mieszkańca, która będzie upoważniała nie tylko do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, ale także do innych korzyści – m.in. darmowego parkowania w planowanych strefach parkowania czy zniżek w kulturze i sporcie.

MILIONY NA ROZWÓJ SKARŻYSKA

W tej kadencji samorządowej miasto pozyskało już około 60 mln zł zewnętrznych dofinansowań – zarówno unijnych, jak i rządowych. Środki przeznaczono m.in. na inwestycje drogowe, modernizację Orlika, budowę nowego boiska, modernizację MCK czy przekształcenie MOPS w nowoczesne Centrum Usług Społecznych.

– I nie jest to nasze ostatnie słowo – zapewnił Prezydent Arkadiusz Bogucki. – Ubiegamy się o kolejne ponad 35 mln zł dofinansowań na inwestycje o wartości przekraczającej 50 mln zł – dodał.

Inna,  warta podkreślenia kwota to około 74 mln zł, które znalazły się w tegorocznym budżecie miasta na inwestycje.

– To rekordowa kwota, która oznacza realizację ponad 50 zadań inwestycyjnych tylko w tym roku – podkreślał Prezydent Skarżyska.

24 MLN ZŁ NA MODERNIZACJĘ MCK – PRZED NAMI NAJWIĘKSZA INWESTYCJA KULTURALNA W HISTORII MIASTA

Wśród wspomnianych dofinansowań warto zatrzymać się przy 24,4 mln zł, które udało się pozyskać na modernizację Miejskiego Centrum Kultury z programu FEnIKS. Projekt złożony przez miasto zajął 2. miejsce w Polsce i uzyskał niemal maksymalną ocenę. W skali kraju dofinansowanie otrzymało zaledwie 24 wnioskodawców.

– Chciałbym podkreślić, jak ogromny jest to sukces zespołu, który miałem przyjemność nadzorować. Decyzją Pana Prezydenta, tuż po rozpoczęciu kadencji, postawiliśmy na stworzenie zespołu pozyskującego środki unijne. W przypadku wniosku do programu FEnIKS była to bardzo długa i wymagająca praca. To prawie dwa lata przygotowywania dokumentacji i ogrom wykonanych analiz. Liczę, że to nie będzie ostatnia tego typu inwestycja – mówił Zastępca Prezydenta ds. Inwestycji i Rozwoju Konrad Wikarjusz.

MCK zostanie gruntownie zmodernizowane – powstaną nowe pracownie, przeszklony pasaż wystawienniczy, nowoczesna sala kinowo-teatralna, przestrzenie warsztatowe oraz ogród sensoryczny, o czym pisaliśmy TUTAJ.

– Miejskie Centrum Kultury bardzo mocno rozwinęło się w ciągu ostatnich dwóch lat. Potwierdzają to dane – frekwencja wzrosła o 80%. Dofinansowanie z programu FEnIKS to ogromny sukces i przed nami ogromna, historyczna inwestycja. Chciałabym zapewnić, że MCK się zmieni, będzie nowoczesne, ale jednocześnie zachowa swój klimat – mówiła Iwona Jeziorska, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych.

– Warto podkreślić, że dzięki modernizacji powierzchnia przeznaczona na działania kulturalne zwiększy się o 30% – uzupełniał Konrad Wikarjusz.

ZIELONE INWESTYCJE – MIASTO STARA SIĘ O WIELOMILIONOWE DOFINANSOWANIE

Miasto przygotowało projekt o wartości niemal 27 mln zł, odpowiadający na wyzwania zmian klimatu. W planie są m.in.: modernizacja starego targowiska na Kamiennej, które ma stać się „Ekoryneczkiem”, nowy park przy ulicy Paryskiej, odnowa części Plant, zielone przystanki, ogród literacki przy bibliotece oraz zbiorniki retencyjne.

Projekt był konsultowany z mieszkańcami, a w kwietniu złożono wniosek o dofinansowanie. Miasto czeka obecnie na rozstrzygnięcie konkursu.

KILKANAŚCIE NOWYCH DRÓG

Drogowy Kontrakt Kadencyjny – kolejna z obietnic wyborczych obecnego Prezydenta – również jest konsekwentnie realizowany.

Na mapie inwestycji drogowych – realizowanych, zakończonych lub będących tuż przed rozpoczęciem – w ciągu dwóch lat pojawiły się ulice: Kochanowskiego i Główna (rozpoczęte jeszcze w poprzedniej kadencji), Świerkowa, Dębowa, Tysiąclecia (realizowana wspólnie z powiatem), a także Krzemowa, Granitowa, Marmurowa, Bursztynowa, Szmaragdowa, Bazaltowa, Bilskiego, Kanarkowa, Słowikowa, Ptasia i Racławicka. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace na ulicach Świętego Brata Alberta oraz Leśna Polana.

– To są tylko dwa lata kadencji. Jednocześnie nie zaprzestaliśmy przygotowań do kolejnych inwestycji drogowych. Opracowujemy lub mamy już gotowe dokumentacje dla ulic: Zielnej, Prusa, Łąkowej, Rajdowej, Chałubińskiego, ale również dla układu komunikacyjnego wokół Miejskiego Centrum Kultury. Wychodzimy z założenia, że dokumentacja musi być gotowa, kiedy pojawia się możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne – podkreślał Konrad Wikarjusz, odpowiedzialny za inwestycje.

MILIONY ZŁOTYCH NA NOWE USŁUGI SPOŁECZNE DLA MIESZKAŃCÓW

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przestał być wyłącznie instytucją wsparcia. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich przekształcił się w Centrum Usług Społecznych – miejsce odpowiadające na potrzeby wszystkich mieszkańców, nie tylko tych objętych pomocą ustawową.

To nie tylko zmiana nazwy, ale przede wszystkim nowe usługi, takie jak taksówka społeczna dla seniorów, rehabilitacja w domu czy wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.

– Wcześniej pomoc społeczna w Skarżysku nigdy takimi środkami nie dysponowała. Dzięki temu możemy proponować zupełnie nowe usługi. Mówimy m.in. o świetlicy aktywizującej lokalną społeczność na osiedlu Zachodnie, nowym Klubie Seniora, opaskach bezpieczeństwa dla seniorów, opiece wytchnieniowej czy usługach sąsiedzkich. Ponadto objęliśmy wsparciem rodziny posiadające dzieci w spektrum autyzmu – mówiła Iwona Jeziorska.

CUS oferuje m.in.:

  • specjalistyczne usługi opiekuńcze, w tym fizjoterapię, rehabilitację i usługi pielęgniarskie,
  • wsparcie transportowe dla seniorów i osób mających trudności z poruszaniem się,
  • usługi porządkowo-remontowe dla samotnych seniorów i osób z niepełnosprawnościami,
  • rehabilitację dla kobiet po mastektomii,
  • wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami, szczególnie ze spektrum autyzmu,
  • badania przesiewowe dla dzieci klas pierwszych,
  • organizację opieki dla dzieci podczas ferii i wakacji.

– Jak ważne jest to wsparcie dla mieszkańców pokazuje przykład taksówki społecznej, która tylko w minionym miesiącu przejechała ponad tysiąc kilometrów – podkreślała Iwona Jeziorska.

SENIORZY W CENTRUM UWAGI

Piętro historycznego budynku dworca PKP ponownie tętni życiem – tym razem jako przestrzeń spotkań seniorów. Kilka miesięcy temu otwarto tam trzeci Klub Senior+ w Skarżysku.

Dzięki dofinansowaniu w wysokości 160 tys. zł powstało miejsce dla 72 seniorów, którzy korzystają z zajęć ruchowych, warsztatów, spotkań i wyjazdów. Wszystkie trzy kluby w mieście prowadzi Centrum Usług Społecznych.

MIESZKAŃCY ODZYSKALI GŁOS – NADSZEDŁ CZAS NA RADY OSIEDLI

Na początku kadencji w Skarżysku-Kamiennej działały cztery Rady Osiedli. Dziś jest ich dziesięć.

Sześć nowych rad udało się powołać dzięki zaangażowaniu mieszkańców i otwartości władz miasta na współpracę. Każda z Rad Osiedli uczestniczy w spotkaniach konsultacyjnych i reprezentuje oczekiwania oraz problemy mieszkańców.

– Nasi mieszkańcy mają wpływ na to, co dzieje się w mieście i to uważam za ogromny sukces – mówił Prezydent Arkadiusz Bogucki.

MIESZKAŃCY WSPÓŁDECYDUJĄ – TRZY NARZĘDZIA, JEDEN CEL

Budżet Obywatelski wzrósł do 1 mln zł – to ponad dwa razy więcej niż wcześniej. Do tego Inicjatywa Lokalna, w której mieszkańcy współdecydują i współrealizują drobne inwestycje oraz Program Wsparcia Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

To trzy narzędzia, które oddają część decyzji bezpośrednio mieszkańcom i realizują kolejną z wyborczych obietnic.

Podsumowanie dwóch lat kadencji pokazuje, że miasto konsekwentnie realizuje zapowiedziane kierunki działań, zarówno w obszarze inwestycji, jak i polityki społecznej.

Szanowni Mieszkańcy,

dwa lata temu obejmowałem urząd Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej z konkretnym planem – szesnastoma zobowiązaniami, które złożyłem Państwu w kampanii wyborczej. Dziś mogę powiedzieć z dumą, że był to czas konsekwentnego przechodzenia od planów do efektów.

 Zmiany widać w wielu obszarach codziennego życia.

 Jednak te dwa lata to dopiero początek drogi. Przed nami kolejne wyzwania i projekty. Fundament jest już zbudowany – oparty na konsekwencji, skuteczności i współpracy z Państwem – mieszkańcami.

 Dziękuję za zaufanie i zapraszam do dalszej współpracy.

 Arkadiusz Bogucki

Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej

Ostatnie komentarze

  • anonimowy powiedział(a) Więcej
    Tak to jest jak się powołuje na odpowiedzialne funkcje osoby z polecenia swojego "szefa", a fachowcy są utrącani bo... 4 dni temu
  • pawel powiedział(a) Więcej
    1listopada palilo sie na mogilach po jednym malym zniczu.to za komuny na kazdym grobie bylo kilka.droge wspolfinansowal... 2 tygodni temu
  • Anonimowy powiedział(a) Więcej
    A na jedź do Tuska - do ja..... 2 tygodni temu

Komentarze pozostają własnością ich twórców - redakcja TSK24.pl nie bierze za nie odpowiedzialności. Nick nie jest zastrzeżony dla jednego użytkownika.
Serwis nie ma obowiązku publikacji nadesłanych materiałów. Materiały nie zamawiane przez Serwis Informacyjny TSK24.pl nie podlegają zwrotowi. Autorzy materiałów publikowanych w serwisie wyrażając zgodę na ich publikację przenoszą jednocześnie prawa do nich na rzecz Serwisu Informacyjnego TSK24.pl. Serwis zastrzega sobie również prawo do wykorzystywania zamieszczanych materiałów w celach promocyjnych i reklamowych na wszelkich polach ekspozycji.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone - Żadna część jak i całość materiałów zawartych w portalu TSK24.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie.
Wszelkie wyżej wymienione postępowanie bez pisemnej zgody wydawcy - PPHU MPC-TECH ZABRONIONE!