Start Rozrywka Z Rydna do Sandomierza
      REDAKCJA TSK24.pl   TEL. 795 913 666   e-mail: redakcja@tsk24.pl

Informacje

Kino Centrum

 

Kącik literacki

Galeria CO-ARTO

Archiwum

 

Kontakt

HOT NEWS
Z Rydna do Sandomierza Drukuj
Kultura i rozrywka
wtorek, 13 września 2011 08:38
W miniony weekend w Sandomierzu odbywał się I Festiwal Krzemienia  Pasiastego. Jest to impreza mająca na celu popularyzację znanego od wieków  krzemienia pasiastego a promowanego jako kamień optymizmu.
Na terenie całego Sandomierza i okolic odbywają się imprezy w ramach  festiwalu. Kulminacją festiwalu był piątek, sobota i niedziela. Na  dziedzińcu zamku sandomierskiego swoje szałasy rozbiły plemiona znad Rydna  oraz z Kopalni krzemienia pasiastego – Krzemionki. Duże zainteresowanie  odwiedzających Sandomierz wzbudzili ludzie z epoki kamienia którzy  poruszali się po mieście. Byli to członkowie Stowarzyszenia „PraOsada  RYDNO” prezentujący sposób życia ludzi z okresu paleolitu. Prezentowano  wyroby rekonstrukcje 6 metrowego szałasu krytego skórami, tworzenie  narzędzi z krzemienia czekoladowego i pasiastego, wyrabianie naczyń 
glinianych, rozpalanie ognia, stroje… Prezentacja cieszyła się dużym  zainteresowaniem odwiedzających z całego świata.
W sobotę podczas Festiwalu (10 września 2011r.) do Sandomierza zawitał wycieczka ponad 40 ambasadorów z całego świata. Wchodząc na zamek ujrzeli  przedstawienie dzieci z teatru „Bez maski” z skarżyskiego Miejskiego  Centrum Kultury w reżyserii Jagody Juchniewicz. Był to pełne ekspresji  pokaz wyobrażenia życia ludzi w epoki kamienia. Przedstawienie było dla  nich  niespodzianką i obejrzeli je z dużym zainteresowaniem. Po wizycie  przy stanowiskach rekonstrukcyjnych odeszli zaopatrzeni w materiały  promujące powiat skarżyski.
To samo przedstawienie grupa teatralna powtarzała także i na rynku  sandomierskim. Atmosfera Sandomierza sprzyjała młodym aktorom a turyści  nagradzali ich szczerymi brawami.W całym Sandomierzu odbywało się kilkanaście wystaw krzemienia Pasiastego. 
Miasto słynne z zabytków architektury okazało się bardzo przyjazne pokazom  z pradziejów życia cywilizacji ludzkiej. Turyści zainteresowani byli nie  tylko Rydnem ale i całym regionem północy województwa – przekazane przez  powiat skarżyski materiały promujące projekt „Nad Czarną i Kamienną”  rozeszły się w całości. Widać że idea turystyki jest żywa i poszukuje  coraz to nowych wrażeń.

Stowarzyszenie „PraOsada RYDNO” reprezentowali: Róża Kardyś, Grzegorz  Borys, Tomasz Juchniewicz i Piotr Drab.Zaproszenie na festiwal jak i zabezpieczenie logistyczne dla  Stowarzyszenia zapewnił organizator festiwalu Mariusz Pajączkowski –  właściciel sandomierskiej „Galerii Otwartej” - artysta.
Podziękowania należą się dyrektorowi MCK w Skarżysku-Kamiennej  Krzysztofowi Szczygłowi za pomoc i zrozumienie dla teatru i paleolitu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


© Nadesłał: Paweł Rzuchowski

Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:
 

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 
HOT NEWS


Komentarze pozostają własnością ich twórców - redakcja TSK24.pl nie bierze za nie odpowiedzialności.
Nick nie jest zastrzeżony dla jednego użytkownika.

Serwis nie ma obowiązku publikacji nadesłanych materiałów. Materiały nie zamawiane przez Serwis Informacyjny TSK24.pl  nie podlegają zwrotowi. Autorzy materiałów publikowanych w serwisie wyrażając zgodę na ich publikację przenoszą jednocześnie prawa do nich na rzecz Serwisu Informacyjnego TSK24.pl. Serwis zastrzega sobie również prawo do wykorzystywania zamieszczanych materiałów w celach promocyjnych i reklamowych na wszelkich polach ekspozycji. 


Copyright 2009 TSK24.pl - Wszystkie Prawa Zastrzeżone - Żadna część jak i całość materiałów zawartych w portalu TSK24.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie.

Wszelkie wyżej wymienione postępowanie bez pisemnej zgody wydawcy -  PPHU MPC-TECH ZABRONIONE!