Koniec roku szkolnego to także czas podsumowania aktywności szkół. Do tych wyróżniających się należy z pewnością Zespół Szkół Technicznych , który zakończył właśnie realizację projektu Leonardo da Vinci w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” p.t.: „Znajomość europejskiego rynku pracy i rozwój kompetencji zawodowych szansą na sukces zawodowy”. W latach 2012-2014 na dwutygodniowe zagraniczne praktyki zawodowe wyjechało 64 uczniów w następujących zawodach: technik geodeta, technik budownictwa, technik elektryk i elektronik, a także technik informatyk.
Główną ideą projektu było połączenie praktyk w kraju i za granicą, zapoznanie z europejskim rynkiem pracy oraz szkolenie z przedsiębiorczości i przygotowanie młodych ludzi do samodzielności na rynku pracy. Celem projektu było również podniesienie kompetencji zawodowych i językowych, nauka tolerancji dla innych kultur, samodzielności i ….
Uczniowie ZST wyjechali dwukrotnie do stolicy Niemiec i stolicy Portugalii, odbywając w tych krajach praktyki zawodowe zgodne z programem kształcenia w swoich zawodach. Organizacjami przyjmującymi w tych krajach były instytucje oświatowe z wieloletnim doświadczeniem w realizacji projektów edukacyjnych: European Project Development w Lizbonie i Berlink w Berlinie. Uczniowie natomiast odbyli praktyki w takich firmach jak: 3clinicum w Berlinie i Helmholtz-Zentrum Potsdam, Deutsches GeoForschungsZentrum - GFZ w Poczdamie (geodeci), elektrycy w firmie MPC Elektrotechnik Berlin, a budowlańcy w firmie „Handwerker Berlin Thomas Bleck” w Berlinie. W Lizbonie w Portugalii natomiast staż realizowany był w centrum kształcenia CINEL Centro de Formação Profissional da Indústria Electrónica, Energia, Telecomunicações e Tecnologias da Informação (informatycy i elektronicy).
Przed wyjazdem na staż odbyło się przygotowanie kulturowo-językowo-pedagogiczne, dzięki któremu uczniowie mogli dobrze przygotować się do wyjazdu – poznać kulturę kraju przyjmującego oraz odbyć kurs języka niemieckiego i angielskiego zawodowego. Sam wyjazd był doskonałą okazją do szlifowania języka i poznaniem obyczajów kraju praktyk.
W trakcie trwania stażu uczniowie prowadzili dzienniki praktyk oraz stworzyli słowniki terminologii fachowej dla swojego zawodu, powstało także forum dla beneficjentów na platformie edukacyjnej zaprojektowane i wykonane przez uczniów przebywających na stażu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające odbyty staż w szczególności dokument Europass Mobilność – jednolity dokument stworzony przez Komisję Europejską dla wszystkich krajów UE, potwierdzający nabyte umiejętności i kompetencje. Ten dokument, ceniony przez pracodawców, z pewnością będzie pomocny przy szukaniu pracy.
A już po wakacjach kolejne wyjazdy na zagraniczne staże młodzieży ZST. Swe umiejętności zawodowe i językowe doskonalić będą w Rimini ( Włochy), Lizbonie( Porugalia) oraz Plymouth ( UK). Pracowity i niezwykle atrakcyjnie zapowiada się również rok 2015-16. W ramach projektu ERASMUS + młodzi technicy wyjadą do Barcelony, Lizbony i Rimini. Warto być uczniem Zespołu Szkół Technicznych.