- Kategoria: Szkolnictwo i oświata
- User
VII edycja turnieju „Młoda krew ratuje życie”
VII edycja Turnieju trwa od 1 września 2009 do 31 marca 2010 roku. W finalnych ocenach konkursu liczy się ilość krwi oddanej przez uczniów z danej szkoły procentowo do liczby uczęszczających do tej szkoły.
.
- Przewodnicząca Rejonowej Rady Krwiodawstwa przy PCK, Pani Barbara Lipnicka,
- Starszy Instruktor Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża, Pani Grażyna Dzięcioł.
Uczniowie zgłaszający się do oddania krwi muszą spełniać ściśle określone kryteria, tzn. m.in. mieć ukończone 18 lat, odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg) oraz nie oddawać krwi na czczo. Wykluczone są osoby, które kiedykolwiek chorowały na żółtaczkę lub kiłę, jak też osoby – które w ciągu ostatnich 6 miesięcy miały wykonywany zabieg operacyjny, tatuaż, przekłucie uszu lub innych części ciała.
Każdy przystępujący do oddania krwi musi zapoznać się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnić odpowiedni kwestionariusz. Kwestionariusz dla krwiodawcy składa się z 36 szczegółowych pytań, na które należy odpowiedzieć. Pytania są ciągle aktualizowane o nowe zagrożenia i tak dla przykładu należy odpowiedzieć m.in.
- czy w ostatnich 14 dniach miało się kontakt z chorym na „świńską grypę”,
- czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy przebywało się w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej lub w Tajlandii,
- czy w ciągu ostatnich 28 dni przebywało się w Ameryce Północnej lub Południowej albo na terenach, gdzie stwierdzono przypadki przeniesienia Wirusa Zachodniego Nilu na ludzi,
- czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy przebywało się w areszcie lub więzieniu.
- Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych z opiekunkami, Paniami: Dorotą Nowak, Elżbietą Cieślik i Małgorzatą Pisarek,
- Zespołu Szkół Technicznych z opiekunem, Panem Krzysztofem Łakomcem,
- Zespołu Szkół w Suchedniowie z opiekunką, Panią Jadwigą Kowalczyk.
Uczniowie, którzy zgłosili się do oddania krwi przechodzili następującą, bardzo ściśle określoną procedurę:
- Rejestracja połączona z wypełnieniem kwestionariusza dla krwiodawcy.
- Skorzystanie ze śniadania, jeżeli ktoś był na czczo.
- Pobranie próbek krwi celem sprawdzenia parametrów hemoglobiny, a także przebadania na zakażenia i określenie grupy krwi.
- Badanie lekarskie po pozytywnym wyniku sprawdzenia hemoglobiny.
- Finał - oddanie 450 ml krwi trwające 5-7 minut.
- Każdy uczeń po oddaniu krwi dla zrekompensowania ubytku 4500 cal otrzymywał 8 czekolad. Ponadto krwiodawcy dostawali gadżety sponsorowane przez Urząd Miasta, a przed i w trakcie oddawania krwi dostępne były soczki i kanapki.
W dniu dzisiejszym zgłosiło się ogółem 67 uczniów, z czego 49 osób zostało przez lekarzy dopuszczonych do oddania krwi. Oddano łącznie 22 litry 50 ml krwi.
© Łucja & Waldek Kwiecień / TSK24 Team