Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.

Kontakt z redakcją: tel. 41 2511951 alinajedrys@gmail.com


Wydarzenia w powiecie

XXII Suchedniowski Rajd Rowerowy za nami

Dwudziesta druga edycja Suchedniowskiego Rajdu Rowerowego Góry Świętokrzyskie ‘2026 z udziałem 335 cyklistów odbył się 14 czerwca. Przed startem na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji uczestników zmagań powitali w imieniu Suchedniowskiego Stowarzyszenia Cyklistów Grzegorz Michnowski i Tomasz Kutwin.
Rajd to wydarzenie, które od lat cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców regionu i miłośników aktywnego wypoczynku. Odbywa się pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Impreza skierowana jest do szerokiego grona odbiorców – od najmłodszych po seniorów. Co roku uczestniczą w niej wielopokoleniowe rodziny, grupy przyjaciół oraz wszyscy, którzy lubią aktywnie spędzać czas na rowerze w doskonałej atmosferze.
Organizatorzy przygotowali kilka tras o różnym stopniu trudności, dzięki czemu każdy uczestnik będzie mógł wybrać wariant najlepiej dopasowany do swoich możliwości i oczekiwań. Start oraz meta rajdu zostały zlokalizowane na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suchedniowie przy ul. Ogrodowej.
Po zakończeniu rowerowych zmagań na uczestników będzie czekał tradycyjny posiłek regeneracyjny. Jak wiadomo, po przejechanych kilometrach najlepiej smakuje kiełbaska z grilla!



Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Zawody sportowo-pożarnicze w Ubyszowie

W dniu 14 czerwca na boisku w Ubyszowie odbyła się kolejna edycja Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych z udziałem wszystkich pięciu naszych jednostek. Otwarcia zawodów dokonali wójt gminy Mariusz Waalchnia i komendant gminny OSP Zdzisław Kuźdub. 
Rywalizowało łącznie osiem drużyn: 4 drużyny męskie z Bliżyna, Mroczkowa, Nowego Odrowążka i Sorbina, Kobieca Drużyna Pożarnicza z Wołowa oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Bliżyna, Mroczkowa i Sorbina. W trakcie niemal trzygodzinnych zmagań, rywalizowano w sztafecie pożarniczej i ćwiczenie bojowe. Wyniki końcowe są następujące:
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze
1. OSP Sorbin
2. OSP Bliżyn
3. OSP Mroczków
Kobiecie Drużyny Pożarnicze
1. OSP Wołów
Seniorzy
1. OSP Sorbin
2. OSP Mroczków
3. OSP Nowy Odrowążek
4. OSP Bliżyn
Zawody sędziował mł. kpt. Rafał Maciejczak – oficer prasowy KP PSP Skarżysko-Kamienna. Puchary, dyplomy i nagrody ufundowane przez Gminę Bliżyn wręczyli wójt Mariusz Walachnia, przewodniczący rady gminy Sławomir Młodawski i wiceprzewodniczący rady Damian Garbala. Zawody oglądali także zastępca komendanta powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej st. bryg. Jarosław Janowski, prezesi naszych jednostek oraz liczna grupa mieszkańców. Dla wszystkich przygotowano poczęstunek, który przygotowało Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nad Kuźniczką. Zapraszając za rok – komendant gminny Zdzisław Kuźdub podziękował współorganizatorom zawodów – OSP Bliżyn oraz radnemu Krzysztofowi Ciukowi i sołtysowi Ubyszowa Ernestowi Dąbrowa za pomoc w przygotowaniu boiska do zawodów.

 


Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Finał wojewódzki ogólnopolskich mistrzostw minisiatkówki plażowej

W dniu 13 czerwca nad zalewem bliżyńskim odbył się finał województwa świętokrzyskiego dziewcząt Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce Plażowej o Puchar KINDER Joy of moving. Rozgrywki minisiatkówki plażowej odbywają się w randze Mistrzostw Polski i objęte są honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Od porannych godzin do wieczora na boiskach rywalizowały drużyny z całego województwa. 
Awans do finału ogólnopolskiego w Kołobrzegu uzyskały pary, które zajęły miejsca 1-3 w swojej kategorii wiekowej. 
Wyniki
U12
1. miejsce  LOLEK Kluczewsko  Ludynia Julia /Dębowska Antonina
2. miejsce MKS GALA 1 Brojek Hanna/Hersz Hanna
3. miejsce  MUKS Jedynka Ostrowiec Świętokrzyski 1  Markowska Natalia/Sendybył Izabela
U13
1. miejsce MKS GALA 1 Zarzycka Natalia/Nalej Barbara
2. miejsce   UKS LOLEK Kluczewsko Karolczyk  Natalia/Szymczyk Ola
3. miejsce MKS GALA 2 Mulczyk Julia/ Bąk Malwina
U14
1. miejsce  UKS LOLEK Kluczewsko 1 Czaja Sara/Owsikowska Nela
2. miejsce UKS LOLEK Kluczewsko 2 Ławińska Maja/Zalas Lena
3. miejsce  Fun Sport Kielce 1  Durma Oliwia /Rudnicka Maria
Organizatorem finału był klub MKS Gala, który od wielu lat gości w przyjaznej siatkówce żeńskiej gminie Bliżyn. Pamiątkowe puchary i wodę dla zawodniczek ufundował wójt gminy Mariusz Walachnia. Prezes klubu MKS Gala Agnieszka Kamińska składa serdecznie podziękowania za okazaną pomoc, gościnę  i wsparcie rozgrywek Mariuszowi Walachni.

 



Napisz komentarz (0 Komentarzy)

„Wybierz zdrowie – nie pal” - rozstrzygnięcie konkursu

Każdego roku 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. Jest to okazja do zwrócenia uwagi społeczeństwa na szkodliwość palenia papierosów i używania wyrobów nikotynowych. Działania prowadzone w ramach kampanii pozwalają dowiedzieć się więcej o szkodliwości i konsekwencjach związanych z paleniem tytoniu i używaniem wyrobów nikotynowych.

Czytaj więcej: „Wybierz zdrowie – nie pal” - rozstrzygnięcie konkursu

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

83. rocznica powstania wojennego cmentarza partyzanckiego Żołnierzy Armii Krajowej na Skarbowej Górze

Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej uczestniczyli w obchodach 83. rocznicy powstania wojennego cmentarza partyzanckiego Żołnierzy Armii Krajowej na Skarbowej Górze. Uroczystości przygotowały Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Inspektorat Skarżysko-Kamienna oraz Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość.

Czytaj więcej: 83. rocznica powstania wojennego cmentarza partyzanckiego Żołnierzy Armii Krajowej na Skarbowej...

Napisz komentarz (2 Komentarze)

Mamy nowy zarząd gminny OSP Bliżyn

Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych  RP w Bliżynie odbył się w dniu 16 maja 2026 r. w świetlicy strażackiej w Nowym Odrowążku. Podsumowano minioną kadencję, wybrany został nowy zarząd i komisja rewizyjna na najbliższe pięć lat, wręczono medale i odznaczenia, nakreślony plany działań na najbliższe pięć lat.
Zjazd otworzył prezes ustępującego zarządu Mariusz Walachnia. – Miniona kadencja obfitowała w wiele znaczących wydarzeń związanych z funkcjonowanie ochotniczych straży pożarnych… W minionej kadencji jeszcze bardziej wzrosła rola jednostek OSP w systemie bezpieczeństwa publicznego, bowiem do szerokiej gamy zadań ochrony przeciwpożarowej, doszły zadania w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej... Na ostatnim zjeździe uznaliśmy, że najważniejszym zadaniem będzie odmłodzenie pojazdów – ratowniczych. I udało się! W minionej kadencji do naszych jednostek trafiły trzy nowe samochody, w tym dwa ratowniczo-gaśnicze – mówił wójt w wystąpieniu wprowadzającym, kreśląc zarazem wyzwania na najbliższe pięć lat. To: utrzymanie na wysokim poziomie wyposażenia jednostek, konieczność przyciągania młodych członków, odbudowa i utrzymanie młodzieżowych drużyn pożarniczych.
Na wniosek wójta, minutą ciszy uczczono pamięć tych druhów, którzy odeszli na wieczną służbę: Zbigniewa Bilskiego, Adriana Habę, Radosława Bułkę, Norberta Kwapisza, Mariana Ściegiennego, Jerzego i Wacława Zgrzebnickich oraz Zdzisława Żaka. 
Wójt powitał też gości, którzy swą obecnością zaszczycili zjazd. Byli to: Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka Agata Wojtyszek, poseł Mariusz Gosek, dyrektor wykonawczy ZW ZOSP RP w Kielcach Paweł Górniak, komendant powiatowy PSP mł. bryg. Sławomir Wawrzak, dzielnicowi Emil Sadza i Katarzyna Erbill. Licznie przybyli radni rady gminy: przewodniczący Sławomir Młodawski, jego zastępca Damian Garbala oraz Katarzyna Cerdo-Lisowska, Aneta Smulczyńska, Zbigniew Domagała, Sławomir Ferencz, Krzysztof Ciuk i Mariusz Szcześniak. Obecny był sekretarz gminy Michał Jędrys i dyrektorzy szkół Grzegorz Jędrzejczyk i Henryk Żak.
Następnie wybrano przewodniczącego zjazdu w osobie Zdzisława Kuźduba, oraz sekretarza, którym został Zbigniew Domagała. Wyłonione również zostało prezydium zjazdu.
Po przyjęciu porządku obrad i regulaminu zjazdu, powołane zostały komisje zjazdowe w następującym składzie: komisja mandatowa - Paweł Bernatek, Justyna Jędrys i Piotr Dobrowolski; komisja wyborcza - Paweł Solarz, Wojciech Gołębiewski i Tomasz Kołek; komisja uchwał i wniosków – Bogusław Bąk, Ryszard Kopeć i Arkadiusz Lisowski.
Podniosłym momentem uroczystości była dekoracja zasłużonych członków i działaczy odznaczeniami i dyplomami. „Złotym Znakiem Związku” został uhonorowany Józef Nowak, właściciel firmy „Nofar”, a „Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza” Jan Sztab. Złotymi Medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” zostali odznaczeni: Michał Jędrys, Arkadiusz Lisowski i Dariusz Sitko, medalami srebrnymi Grzegorz Jędrzejczyk, Emil Sadza, Paweł Bernatek, Henryk Żak, Jacenty Kita, Kinga Durlik i Adrian Sitko, a brązowymi Sebastian Szaniec i Wiktor Ziomek. Odznaką „Wzorowy Strażak” odznaczono Patrycję Lisowską.
Okolicznościowym dyplomem za działania promujące bezpieczeństwo powszechne, w tym ochronę przeciwpożarową uhonorowani zostali wójt gminy Mariusz Walachnia i przewodniczący rady gminy Sławomir Młodawski. Na koniec tej części zjazdu, okolicznościowymi dyplomami z okazji dzisiejszego za podejmowany trud walki z pożarami i miejscowymi zagrożeniami, za działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Bliżyn i Powiatu Skarżyskiego  zostają wyróżnione wszystkie jednostki OSP działające na terenie naszej gminy.
W dalszej części zjazdu zebrani wysłuchali wystąpień zaproszonych gości oraz sprawozdań z mijającej kadencji – zarządu przedłożonego przez Zdzisława Kuźduba i komisji rewizyjnej, które złożył Ryszard Kopeć. W sprawozdaniach pokazane zostało całe, bogate i zróżnicowane spektrum działań strażaków – ochotników, których aktualnie w gminie jest 197, w tym 165 członków czynnych (33 kobiety), 22 wspierających, 10 honorowych oraz 34 członków MDP. Funkcjonują oni w pięciu jednostkach dysponując 9 samochodami ratowniczo-gaśniczymi. W minionej kadencji na terenie gminy doszło łącznie do 625 zdarzeń, 
A nasze jednostki uczestniczyły w sumie w 733 akcjach (także poza obszarem gminy), w tym: OSP Bliżyn – 522, OSP Sorbin – 101, OSP Mroczków – 108, OSP Nowy Odrowążek – 102. Na realizację zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej z budżetu gminy w ciągu pięciu lat wydatkowano kwotę 3.454.929,67zł. 
Później przystąpiono do najważniejszego punktu zjazdu – wyboru nowego zarządu na kadencję 2026-2030. W wyniku głosowania i ukonstytuowania się nowe zarządu. Jego skład jest następujący: Mariusz Walachnia – prezes, Michał Jędrys – wiceprezes, Zdzisław Kuźdub – komendant gminny, Zbigniew Domagała – sekretarz, Krzysztof Krzepkowski – skarbnik, oraz członkowie: Kinga Durlik, Agnieszka Ołownia, Paweł Dymarczyk, Michał Mróz, Zbigniew Mączka, Piotr Dobrowolski, Paweł Solarz, Wiktor Ziomek, Arkadiusz Lisowski, Sebastian Szaniec, Tomasz Kołek, Dariusz Sitko. W skład komisji rewizyjnej weszli: Ryszard Kopeć – przewodniczący, Patrycja Lisowska – sekretarz oraz Jan Sztab, Wojciech Gołębiewski i Adrian Sitko.  Nowo wybrany dziś Zarząd Oddziału Gminnego na swoim pierwszym posiedzeniu podjął także uchwałę w sprawie wyboru przedstawicieli do składu Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Skarżysku-Kamiennej.
Jacenty Kita

 


Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dzień otwarty w Domu Pomocy Społecznej w Bliżynie

W Domu Pomocy Społecznej w Bliżynie 15 maja odbył się wyjątkowy Dzień Rodziny połączony z Dniem Otwartym. -15 maja przypada Dzień Rodziny. Dlatego chcieliśmy zgromadzić na wspólnym spotkaniu mieszkańców DPS-u, ich bliskich, pracowników oraz naszych gości – mówi Paulina Adamska, kierownik placówki. W wydarzeniu uczestniczył wójt gminy Mariusz Walachnia oraz członkowie zarządu Maciej Piotrowski i Michał Piotrowski.
Na uczestników czekało wiele atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa SPA z relaksacyjnymi masażami, w tym masażami gorącymi kamieniami. Część artystyczna to występ „Bliżyńskiej Gromady” pod kierunkiem Grażyny Kij oraz Haliny Fidor. Można też było zwiedzić placówkę pod fachowym okiem i z instruktażem Klaudii Salwa. Z tej wyjątkowej oferty skorzystali goście oraz m.in. seniorzy z Klubu Seniora w Bliżynie. Odbyły warsztaty rękodzielnicze, rodzinne gry i zabawy, a także emocjonująca „Familiada”. Goście mogli zadbać o zdrowie w punkcie medycznym, skorzystać z zajęć fitness oraz porozmawiać ze specjalistami podczas zwiedzania placówki.
Nie zabrakło także pysznego poczęstunku. Wspólny grill, domowe ciasta oraz słodkie przekąski sprzyjały rozmowom i budowaniu serdecznej atmosfery. Dużym zainteresowaniem cieszył się również wernisaż prac artystycznych naszych mieszkańców oraz ścianka do pamiątkowych zdjęć. W akcję zaangażowani byli wolontariusze z Powiatowego Centrum Wolontariatu w Skarżysku-Kamiennej z ich liderem Łukaszem Wisowatym. 
To wydarzenie było doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej oraz bliższego poznania codziennego życia i działalności Domu Pomocy Społecznej w Bliżynie. Uśmiechy uczestników i ciepła atmosfera sprawiły, że ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
Serdeczne podziękowania kierujemy do dzieci z Bliżyńskiej Gromady, które swoją obecnością, radością i zaangażowaniem wniosły do naszego święta mnóstwo pozytywnej energii i uśmiechu. Był to dzień pełen radości, wzruszeń, integracji i wspólnego świętowania.

 


Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Ostatnie komentarze

  • anonimowy powiedział(a) Więcej
    Niemożliwe.., Pojawił się też Janek M. i cała świta świętokrzyskich tuskowiczów. Oj trudno im będzie POgodzić... 1 tydzień temu
  • Krycha powiedział(a) Więcej
    Jakie wykształcenie ma Pani Bilska, ewentualnie kompetencje że zajmuje się oświatą i sprawami społecznymi, po... 1 tydzień temu
  • Pamiętliwy powiedział(a) Więcej
    Za komuny palili na ruskich gierojach- teraz też ( za złodziejstwo gwałty bandyctwa)Jeszcze komuchom nie przeszło?-... 2 tygodni temu

Komentarze pozostają własnością ich twórców - redakcja TSK24.pl nie bierze za nie odpowiedzialności. Nick nie jest zastrzeżony dla jednego użytkownika.
Serwis nie ma obowiązku publikacji nadesłanych materiałów. Materiały nie zamawiane przez Serwis Informacyjny TSK24.pl nie podlegają zwrotowi. Autorzy materiałów publikowanych w serwisie wyrażając zgodę na ich publikację przenoszą jednocześnie prawa do nich na rzecz Serwisu Informacyjnego TSK24.pl. Serwis zastrzega sobie również prawo do wykorzystywania zamieszczanych materiałów w celach promocyjnych i reklamowych na wszelkich polach ekspozycji.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone - Żadna część jak i całość materiałów zawartych w portalu TSK24.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie.
Wszelkie wyżej wymienione postępowanie bez pisemnej zgody wydawcy - PPHU MPC-TECH ZABRONIONE!